6 Mart 2009 Cuma

Yarın Büyük Gün


Öff anne ya.. fotoğraf çekmeden saçımı tara diyorum sana gene bozdun karizmamı bu ne hal......

Yarın 40 günlük oluyoruz. Herkes 4o ı çıkınca göreceksin düzelecek diyor. Bakalım mucize beklemiyorum ama en azından sabaha karşı 4 yada 5 e kadar uyumama olayını aza indirsen. pek olmasada hasbel kader 3 te uyursa bana ilaç gibi geliyor. Gecelerin kadını Defne Nil..

40 çıkarma olayında sizler be yaptınız yada ne yapmak gerekir

16 yorum:

pinarbk dedi ki...

Harika bir resim. Ne kadar masum ve gurulu bir ifadeyle uyuyor. Uyusun da büyüsün Defne'cik:))

40 çıkınca hiçbirşey yapmadım. Ben pek inanmıyorum öyle şeylere. Zaten 10. gün sokağa çıktığımızdan, herkesin beklediği gibi 40ı çıksın da gezelim gibi bir problemimiz de olmamıştı.

Ama siz biryere gitmek isterseniz, bekleriz:)))

Sibel GÖZ dedi ki...

çok şeker maşallah...biz tam bir 40 olayı yaşadık ...40 gün dışarı çıkmadık sadece doktor kontrolüne gittik..40 gün olunca annesi ve kuzusu yıkandı(tabii öncede yıkandık..:)..)40 taş toplandı..yumurta ile 40 su katıldı yıkanma suyuna..(yumurtanın içi boşaltılıp bardak gibi kullanıldı)altın ve yüzük konuldu 40 yıkanma suyuna...vee en sonuncusu tuz ve balla oğluşum yıkandı...tam anlamıyla büyüklerimiz sayesinde yaşadık ama çokta pişman değilim yaşadığıma...
sevgiyle...

kuzunun annesi dedi ki...

Seyhan ben tek basıma oldugumdan sadece yıkama suyuna altın atıp hem kendimi hemde bebegi yıkadım o suyla . H.sonu gezmeye gidecegiz . Gittiğimiz yerden yumurta, pamuk(yada un)gibi seyler alıcaz. Bunada 40 ucurması deniyor imiş . Yani mutlak degil ama ben seviyorum böyle geleneksel ve uygulamada basit seyleri gerceklerştirmeyi aslında . İlerisi için anı olur . Ha tabi birde 40 mevlidi var . Biz gecen pazar eşimin memleketinde mevlidinide okuttuk . Oda güzel oldu . Burda olsaydık , o tarz birseyler organize etmek zor olurdu mutlak . Ben buradan yumurtasını pamugunu yollayayım bari sanal sanal :))

Burcu dedi ki...

Çok tatlı oluyor büyüdükçe Seyhan... Maşallah, he saçlarına da laf ete annesi 40 günlükken peruk gibi saçları var maşallah kellere inat!! Benim oğlumun 40ı çıkarken benim de canım çıkıyordu, malum kolikti Arda! 40ı çıktığı gün de banyo yaptırdık, suyuna altın attık ama ben yıkanmadım o suyla, benim de mi yıkanam gerekiyordu??? Bilmiyordum walla!!

esin ve ömer dedi ki...

Ya bu gece gündüz olayı için bir kaç taktik vardı ama seyhan bir deneseydin onları.Sanırım geeleri ışık yanınca bebekler gündüz sanıyormuş.Ben ilk zamanlarda buna çok dikkat ettim.Ömerin böyle bir sorunu olmadı .Hatta gece lambasının üstüne ışığı kesecek bir şey örtüyordum.
sen bu durumu değiştrimek için bir araştır interneti...
40 dolunca bazı şeyler değşiyor ama çok ciddi seylerde bekleme :)
40 uçurmaya nereye gidiyonuz bakiiimmm

Esra Günüşen Ertuğrul dedi ki...

maşallah çok tatlı bebişiniz..
biz kardeşimin bebişi kuzeyin kırkında ,kırk uçurmaya bana geldiler.Biz Kuzeyin yüzüne un sürdük,koynuna da yumaurta koyduk..yaşlanıp dede olsun,hayatının sonuna kadar bereketli bir hayat yaşasın diye....kırk mevlüdü de yapıldı..o zaman da damatlık aldı, anneannesi....inanın çok komik oldu...
bu tip adetler bazen çok tatlı zamanlar yaşamana neden oluyor.Benim de bir gün bebeğim olduğu zaman herhalde bunları yapardım,pek adet-geleneklerden hoşlanmasamda..

Püstüklü Mama dedi ki...

Ah siz ne tatlı oldunuz öyle maşallah! Başlıktaki resimler de harika. Aman nazar değmesin!

banu dedi ki...

40 günlük oldu Defne Nil'cim... Kutluyorum ikinizi de... Çok çok tatlı oldu maşallah :)

Biz resmen Mira 3 günlükken kendimizi sokaklara attığımız, 40 günlük olana kadar da biri kıtalar arası olmak üzere 3 uzun yolculuk yaptığımız için 40 çıkarttığımız gün evde oturduk :P Yıkadık - altın atmadık - mevlüt okuttuk.

Bir arkadaşım gece gündüz uykularını farklı mekanlarda uyutmamızın gece - gündüz farkını daha iyi anlamalarını sağlayacaklarını söylemişti. Hastanede verdikleri eğitimde ise gece beslenmesi ile gündüz beslenmesi arasında fark yaratamamızı söylemişlerdi - ilk başta gece süt gündüz süt nasıl fark yaratacam diye düşünmüştüm :) - gece beslenmelerini 3 - 4 saatte kadar uzatıp - uyanmıyorsa uyandırmak için - gündüz ise iki saatte bir emzirmemi söylemişlerdi... Gündüz uykularını bizim yanımızda gürültülü bir ortamda da yaparken gece odasında veya odamızda - banyo, müzik, emmek - şeklinde bir ritüel ile gerçekleştiriyorduk. her şey düzene girmişti ah ne güzel günlerdi :) şimdilerde ise uyumamak için kendi dilinde pazarlık yapan... sevimlilik ile başlayıp can hıraç ağlamaya kadar uzanan çeşitli taktikler ile uyumayacam diye direnen bir cadı ile boğuşuyorum. :)
Sevgiler,

Seyhan dedi ki...

Pınar bu poza bende bayıldım çok masum gerçektende. biz hastane dışında dışarı çıkmadı bugün ilk olacak ..sizde geliriz gezmenin tadını aldık :)

Seyhan dedi ki...

Merhaba sibel yıkama merasimini yarın yapıcaz babası ile beraber senin tarifindeki gibi sevgiler

Seyhan dedi ki...

kuzunun annesi bende severim böyle geleneksel şeyleri batıl inancım yok ama yinede hoş anılar bunlar mevlüt olayını bende istiyorum şöyle evde bir dua okunsun hem defne için hemde ev için bakalım kısa sürede bir organizasyon yaparım herhalde sevgiler

Seyhan dedi ki...

esincim bende gece lambası ile loş ışıkta emziriyorum geceleri hatta bazen memeyi gözüne falan sokuyorum yanlışlıkla :) şaka bi yana ışık olayı tamam ama ben yinede biaz daha araştırayım sevgiler

Seyhan dedi ki...

Esra söylediğin gibi güzel adetler bunlar isteyen seven yapar bende yaptım ucundan köşesinden sevgiler

Seyhan dedi ki...

püskütcüm teşekkürler

Seyhan dedi ki...

banu teşekkürler ..
biz hastane dışında çıkmadık dışarı bugün ilk oldu ama gezeriz artık .. gece gündüz farklı yataklarda ytıyor defne gündüz odasında uyyor gece bizim yatak odasında park yatakta ayrım var ama anlayana :) emzieme işide uyuduğu sürece gece uyandırmıyorum . gündüz daha sık emiyor . uyku öncesi müzik olayını pek anlamıyor henüz ama ben yinede bir çaba harcıyorum alışsın diye bakalım bizim kızda Mira kadar olsa belki bu rutinlerden anlamaya başlar sevgiler

kirazsevdasi dedi ki...

yapma be Seyhan uyumuyor mu...
allah kolaylık versin, insallah atlatir duzeni oturtursunuz en kısa zamanda..
sevgiler.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...