10 Haziran 2011 Cuma

Tuvalet Eğitimi - Başlangıç

***Tuvalet eğitimi konusunda Defnenil üzerinde izlediğim yolu yazmak istedim. Tuvalet eğitimi notlarımın bence önemli olan kısımlarını da ekledim. Süreçler Defnenil'e özeldir. Biz henüz yolun başındayız tamamen bezsiz kalana kadar güncelleme yapmaya devam edeceğim..


Tuvalet eğitimine başlayabilmek öncelikle Defnenil'in hazır olmasını bekledim. Biz geçen sene çok sıradan bir lazımlık almıştık. (Şarkısız, türküsüz, ışıksız bir şey ) İlk aldığımızda bezsiz bebekler hakkında yazılar okuyup kendimi gaza getirmiştim ama her çocuk bir değil. Bazıları bu işi çok kolay çözerken bazılarının zamana ihtiyacı oluyor. Örneğin evde abla-ağabeyi olan çocuklar bu süreci daha rahat geçirebiliyor. Yine de bir çocuğun tuvalet eğitimine başlayabilmesi için bence belli şartların oluşması gerekir. Bunları sıralamak gerekirse ..

Çocuğun dil konusunda yol katetmesi gerekir. Söyleneni anlıyor, ve uyguluyor, cevap veriyor olmalı. Emirleri alıp, hatırlayıp, uygulamaya koyabilmeli. Sorulan soruyu anlayıp, cevap verebilmeli. Tuvaletinin gelip gelmediği sorulduğunda, açıkça ifade edebiliyor olmalı.

Neyin nereye ait olduğunu bilmeli. Eşyaları yerli yerine koymaya çalışmalı. Çiş ve kakanın tuvalette yapılması gerektiğini idrak edebilmeli. Eğitim sırasında kakasını bezine yapan bir çocuğa kakanın yerinin lazımlık olduğunu göstermek için. Bezdeki kakayı lazımlığa dökerek
''Bak kakalar buraya yapılıyor, buradan da klozete dökülüyor, sonra sifona basılıp, baybay kaka yapıyoruz. Sonra ellerimizi yıkıyoruz'' diye sıralama yapılmalı. Kakanın yerinin bez olmadığı lazımlığa dökülerek gösterilmeli'' Ben bunu Defnenil'e bir kaç kez yaptım. Bazı çocuklara lazımlığa çiş yapmakta sorun yaşamazken . Kaka yapmaktan korkabiliyor. Kendilerinden bir parçanın düştüğünü görmeleri onları korkutabiliyor. Onun için bezdeki kakayı lazımlığa koymak, ait olduğu yeri göstermek çok yararlı oluyor. Allahtan Defnenil'de böyle bir korku oluşmadı...

Davranışları taklit etmeye başlamak. Çocuklar anneleri ve babalarını hatta çevrelerindeki bir çok kişiyi taklit ederler. Defnenil benimle tuvalete girmek konusunda çok ısrarcıydı. Büyüklerin tuvaletini nasıl yaptığı, akabinde neler yapıldığı öğrenip talepte bulunmaya başlamıştı. Tuvalet kağıdı isteyip, poposunu siliyormuş gibi yapıyor, sifona benle beraber basmak ve ellerini yıkamak istiyordu.

Çişini ve kakasını öngörülebilir zamanlarda yapmaya başlaması 2 yaşına gelen çocuk sindirim ve üriner sistemleri gelişimini tamamlar. Bağırsak hareketleri düzene girer, günün belli saatlerinde, tahmin edilebilir şekilde olmaya başlar. Bazen 1-2 saat kuru kalabilir. Öğlen uykusundan bezi kuru kalkabilir. Uyurken çişini tutmayı başarabilir .Defnenil'de kaka'nın saati tahmin edilir durumdaydı. Çişte ayni şey söz konusu değil. Fakat tahmin edilebilir olmasa da eğitim sırasında çişte çok fazla sorun yaşamadım. Hatta öğlen uykularında bağladığım bezi kuru şekilde kalkıp. Bir süre sonra çişinin geldiğini söyleyerek lazımlığını kullandığı oldu.

Tuvalet eğitimini tek seferde çözeceğim diye bir şey yok. Sizin attığınız bir adıma çocuğunuzun karşılık veriyor olması gerekir. 2 yaş civarı görülen huysuzluk ve inatlaşmalar yüzünden. Başlanan eğitim çocuk tarafından kabul edilmezse. Reddetme, inatlaşma, psikolojik olarak tuvalet tutma, kabızlık gibi sorunlarla karşılaşılabilir.  Bu gibi durumlarda eğitime ara verilerek çocuk gözlenip vereceği sinyallere göre ileri tarihlerde yeniden denemekte fayda vardır.

Lazımlık almak.Ve onun istediği yerde banyo, salon, çocuk odası. Oturması istenir. Gerekirse sevdiği bir oyuncak lazımlığa oturtularak teşvik edilir.Lazımlık soğuk gelmiş olabilir,oturmak istemeye bilir. Bu gibi durumlarda alışması için önce giyinik olarak ta oturmasını sağlayabilirsiniz. Bir tuvalet kitabı edinilebilir. Yada tuvaletini yapan bir çizgi film kahramanı izletilebilir.

Çocuğu bezsiz bırakmak. Defnenil'in üzerinde dısney kahramanlarının olduğu çok sevimli külotları var. Kedili, köpekli vs.. Bunları giymeyi çok sevdi. Bir kaç kez kaza yaptı ve külotundaki kahramanların ıslanmaktan hoşlanmadığı söyledim. Böylece onları ıslatmamak için çaba sarf edip, lazımlığı kullanmayı kendi talep etti. Sabah kalkar kalkmaz bezden kurtulup güne o şekilde devam ettik. Sadece öğlen uykularında ve uzun süreli dışarı gezmelerinde bağlıyorum...

Çok büyük tepkiler vermeyin. Olumlu olumsuz her ikisinde de çok fazla tepki vermeyin. Lazımlığı kullanan bir çocuğa zafer kazanmış edasıyla, çığlık çığlığa sevinç gösterilerinde bulunmayın. İnatlaşmaya girip, çocuğun bunalmasına sebep olabilirsiniz. Sadece ''Aferim bak sende bizim gibi tuvaletini yaptın'' demek yeterlidir. Defnenil lazımlığa ilk kez çişini yaparken ''sıcak'' dedi :) sonrada kendisiyle gurur duydu ve babasına göstermek istedi. Tuvaletten babasına seslendi. Ömer geldi  ve beraber ''Aferim sana çişini lazımlığına yaptın'' büyüdün artık dedik.

Kaza yaptığı zamanda kızmadan temizleyip, yeni çamaşırlar giydirdim. (Asla kaza yaptın gel bez bağlayacağım demedim) Sadece '' Tuvaletinin geldiğini fark etmedin sanırım kaza olmuş. Gel temizleyelim. Bir dahaki sefere bana haber ver lazımlığa yapalım olur mu ? ''dedim.

Önceki gün yakın mesafe parka giderken bezsiz çıktı. Yine akşam yakın mesafe avm ziyaretinde bezsizdi. Yan komşumuza bezsiz ev oturması ziyaretinde bulundu. Öğlen uykusunda bez bağlamama rağmen uyutmadan önce tuvaletini yaptıysa kuru kalkıyor. Öğlen uykularından tamamen kuru kalkmaya başladığında, kendisinin de onayını alarak bez bağlamamaya başlayacağım. Gece boyu kuru kalması için önce öğlen uykuları çözmeye başlamamız gerekir. Akabinde gece bezsiz yatmayı talep etmesini bekleyeceğim. Eğer bu konuda acele eder ondan bir talep gelmeden bezsiz yatırırsam ve ıslak kalkarsa morali bozulup, bu konuda ters tepki verebilir. Gece boyunca kuru kalmayı başarması için gündüz 3-4 saat kuru kalabiliyor olması gerekir . Bunu sağlayabilmek içinde eğer becerebiliyorsa kısa süreliğine çişini tutmasını sağlamak gerekiyor. Çişini biraz bekletebiliyorsa gece kuru kalkma ihtimali çoğalacaktır. Gece tuvalete kaldırdığınızda uykusu çok açılmasın diye lazımlığı odasında bulundurmakta fayda var..

Bir yaşından önce bezsiz kalan bir baba ile çok uzun süre yatak ıslatan bir annenin :) kızı olan Defnenil bakalım sen neler yapacaksın?? İnşallah bana benzemezsin....

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok güzel anlatmışsın Seyhancım çok bilgilendirici olmuş. Ayrıca güzel bir başlangıç yaptınız, darısı başımıza

Seyhan dedi ki...

Sağol canım..İnşallah kısa sürede çözeriz..

Adsız dedi ki...

Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be
on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that
they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the
top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a
signal. Will probably be back to get more.
Thanks

Stop by my blog click Here
my web page: click here

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...