25 Şubat 2013 Pazartesi

#kardessart mı acaba? ya cevaben ...

Hülya'nın şu yazısından sonra kardeş şart hashtagini kullananlardan biri olarak yazayım istedim. Kardeş  hatta çocuk yapıp yapmamak tamamen ailenin yaşam şartları, istekleri, hayattan beklentileri ile ilgili bence. Benim için şart olan, bir başkasına çok uzak olabilir. 

Bizim Defne Nil'i büyütürken ne mücadele çektiğimizin kanıtı bu blogtur. Eskilere biraz giderseniz, uykusu, yemesi, aşırı hareketliliği, söz dinlemez tavırları. Tamamen zor bir bebekti ve yine bir çok konuda zor bir çocuk.  

Buna rağmen hep içimde bir bebeğim daha olmalı duygusu vardı. Ama bu his daha çok  Defne Nil'in kardeşi olmalı değil, benim bir bebeğim daha olmalıydı. Yani Defne Nil kardeşi olmasını istedi. ama o istedi diye yapmadık. Kızım hayatta yalnız kalmasın biz ölürsek iki kardeş takılsınlar diye de yapmadık. Kime ne olacağı hiç belli değil, hayatın önümüze neler getireceği, hiç ama hiç planlardaki gibi değil. Senin pamuklara sardığın bebeğinin senden çok yaşayacağı ne malum.. Daha bir kaç gün önce yine yeniden Nehir'e ağladım...

Ayrıca kardeşleri ile iyi anlaşan bir anne, ve kardeşi ile kırk yılda bir görüşen bir baba olarak. Gelecekte iyi anlaşıp anlaşamayacaklarının garantisi olmadığını biliyoruz. Çevremde kardeşini düşmanı olarak gören bir çok tanıdığım var.

Ve yine kardeş olmasa da olur arkadaşlarda yeter diyenlere cevaben.. İyi günde arkadaşları da yetebilir ama kötü günde kan bağı çok önem taşıyor bence. Defne Nil' doğmadan önce 5 yıl çalıştığım şirkette yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen arkadaşlarım vardı. Şimdi maalesef bir kaçı ile hiç, bir kaçı ile kırk yılda bir görüşüyoruz. 

Ama günlerdir aramadığım ablam arayıp, ''öldün mü kız neden aramıyorsun'' diye ağzımın payını veriyor telefonu kapatırken de ben ararım yine diyor. Bilmem anlatabildim mi?

Yine onlarca kuzenim arasında kardeşim kadar sevdiğim tek kuzenim var.  Kuzenlere yeğenlere güvenmeyin bence :) 

Biz bu konuyu çok uzun süre konuştuk. Bazen tamamen kafamızdan çıkardık. Bazen mutlaka olmalı dedik. Taşları bir türlü oturtamadık. Ama terazi hep olmalı kısmına kaydı. Ve Defne Nil'de 1 yıl hamile kalmaya çalışan ben. Kararımız kesinleşip spirali çıkarttıktan sadece bir ay sonra hamile kaldım. Ve muhtemelen kafamızın çok rahat olduğu şu tatil dönemimde olan oldu :)  Hamile kalmak isteyenlere hesap kitap yapmayı bırakıp kafaları boşaltmayı, hatta tatile çıkmalarını öneriyorum :)

Ben 77'liyim Ömer 70'li Beklemek için çok zamanımız yoktu. Bir sene içinde oldu oldu yoksa tamamen kapanacak bir konuydu. Ve 1 ayda geliverdi Zeynep Lâl, Ve İyi ki hayatımıza girdi.


Velhasıl yapmak istiyorsanız ama sadece siz istiyorsanız yapın ikincileri, hatta üçüncüleri... 

Ve eğer benim kadar şanslıysanız iki numaranız sizi zorlamayan bir bebek olur. Ben çok şanslıyım Zeynep Lâl her annenin isteyeceği türden bir bebek. Bir kere çok mutlu bir bebek. Üçüncü aydan beri kendi kendine uyuyor. Biberon ve emzik aldı, uyku düzeni ablasının bebekliğine göre iyi, yeme düzeni fena sayılmaz. Yani bakımı kolay çok zorlamayan bir bebek. Her yere paket gibi taşıyoruz yanımızda bana mısın demiyor :) 

Tabi iş sadece bebeklikle bitmiyor. İşin gelecek kaygısı maddi boyutlarını da göze almanız gerekiyor ..

Yani ben #kardeşşart dedim diye şart değil... 

Bu yazı devam edecektir:) 


22 yorum:

pelin dedi ki...

şart seyhan kardeş şart..böle düşünmemin sebebi sadece kardeşine tapan bi abla olmam diil..yakın bi arkadaşım babasını kaybetmişti..bi ara ağlarken ve biz kendimizce teselli etmeye çalışırken dedi ki beni bi tek bi kardeşim olsa o anlardı..belki asıl sebep bu da olmayabilir..6 haftalık hamileymişim..kardeşim bunu duyunca öle bi sevindi ki..ama daha bebeği görmedik kese var dediğimde elinde ultrason kağıdı tanıdığı bütün drlara soruyor 2 gündür, google hatim etmiş :) en sonunda benim 5+6 haftadır hamile olduğuma ve bebeklerin bu kadar küçükken görülemeyeceğine kanaat getirmiş :) seninle sevinen seninle üzülen sana senden daha iyi kol kanat gerecek tek kişi belki de kardeş..erkek - kız fark etmez ama şart..

Dilek dedi ki...

bence de şart!!! bakınız bloguma:)

hayat paylaştıkça dedi ki...

Bende hep ikilemden kalan ama terazinin yönünün olmalı kısmına kayanlardanım.İlk önce maaaşallah diyeyim ve umarım bende ikincide sizin gibi şanslı olurum çünkü ben ilkini zor büyüttüm halada zor bir çocuk ve şimdi 5,5 yaşında

Seyhan dedi ki...

Pelin bence bu tip kayıplarda belli oluyor zaten. Ömerin babası kalp krizi geçirdi bir kaç ay önce kardeşi ile arası çok iyi değildir ama hemen bir kenetlenme oldu. sonuçta ortada babaları sözkonusu.. Yani kötü günde beraber olmak var.. Arkadaşlarda bu yok. Ayrıca teyze anne yazısı boşuna demişler. ben hep ablama derim. Bana bişey olursa çocuklar senindir. Sakın başkasına verme ...

Ne mutlu senin ufaklığa süper bir teyzeye sahip ..

Sevgiler

Seyhan dedi ki...

Dilekçim öperim kardeşleri ve seni :)

Seyhan dedi ki...

Derya bizim Defne de çok zordur bazı huyları çok iyidir ama çok zorlanıyorum bende .. sanırım ikinciler tam tersi oluyor. hep öyle duydum. ama yinede bana güvenme dermişim :) Zeynep gerçekten bana çok kolay geliyor şimdi biraz tecrübe birazda onun karekteri ablasından çok farklı uysal bir çocuk olacak belli ediyor kendini


Hakkınızda hayırlısı olmasını diliyorum. Olsa da olmada da :) Sevgiler

Deniz dedi ki...

kardeş şart dediysen, durumu, yaşı, psikolojisi her şeyi uygun olanlar için. Yani ben sizin hashtaginizden zaten öyle anlamıştım : )

Seyhan dedi ki...

Denizcim şimdi Hülyadaki yorumunu okudum. Evet kardeşi yapıp ben niye yaptım bunu diyeni hiç duymadım. Ama çalıştığım şirketlerden birinde bir arkadaşım yaşı büyük tek çocuklu bir restauranta gidiyoruz. ben eşimle karşılıklı oturuyorum. Oğlum tek kalıyor.işte o zaman bana koyuyor. Diyordu. Yani arayı çok açmış ve sonra kariyer falan derdine düşüp o defteri kapatmış. ve deli gibi pişman :( yapan değil yapmayan pişman bence ..

tabiki bende işin maddi boyutu psikolojisi anne babanın hazır olması vs.. herşey tam olmalı yoksa zor ...

Sen yap bir ''Güz'' güven bana ;)

sevtap hançer dedi ki...

Canım bence dediğin gibi kardeş çok önemli. Ve nedense hep ikinciler daha farklı. Benim ikinci oğlum kaza çocuğu. Aldırmak istedim. Ama şimdi diyorum ki iyi ki var ve iyiki aldırmayıp onu dünyaya getirmişim. Abisine göre daha kolay bir çocuk. Senin zeynep lal de öyle anladığım kadarıyla. İnşallah en kısa zamanda yakından tanımak dileğiyle

Seyhan dedi ki...

Sevtapçım doğurmakla en iyi kararı vermişsin bence. Ben kendi adıma Zeynep Lâl'e baktıkça hep iyiki ikinci çocuk kararını vermişiz diyorum.. Canım görüşemedik bir türlü ayarlayalım artık bir haftasonu

flzpink dedi ki...

İkinci çocuk konusunda fikrimiz net, olmalı...Ama zamanlama konusunda çok düşünüyoruz.Bu arada hep söylüyorum yine söyleyeceğim; beni bebek konusunda en çok heveslendiren adres bu blog :)

pelin dedi ki...

seyhancım teyze diil dayısı olacak :) bir de erkek - kız kedi köpek olur anlaşamaz derler..yalan vallahi :)

Seyhan dedi ki...

Pelin inanmıyorum o zaman gerçekten çoook şanslısın pek ilgili erkek bulmak zor valla süper dayı ba-yıl-dım.. nedense hep kız diye düşündüm ben :)

annesiningulu dedi ki...

Seyhan çok şanslısın kardeş konusunda, nazar değmesin.

ne olursa olsun kardeş şart

sevtap hançer dedi ki...

Canım ben bir tek pazar müsait olabiliyorum. Onun için sen kendini ayarla nerde istersen buluşalım

Seyhan dedi ki...

Sagol canim benim farkindayim ;)

Seyhan dedi ki...

tamam Sevtapçım bir avm organizasyon yapalım yazışırız

Seyhan dedi ki...

Filizcim gaza getirmek için yazmıyorum valla :) ama biz bu dönemi rahat atlatıyoruz. Kötü örneklerde var ama, sen onlara bakma:) pozitif olalım her zaman .. Öperim

GulsahElpe dedi ki...

Kardeş bence de şart. Katılıyorum sonuna kadar. Insan bazen ayrı şehirlerde olunca kopukluk da yaşayabiliyor ve uzun süre yüzyüze görüşemiyor belki. Ama o zamanlarda da varlıgını bilmek bile yetiyor insana..

Seyhan dedi ki...

Haklısın GulsahElpe sık sık görüşmesende biliyorsun ki orada bir yerde kardeşin var ve gel desen bir şekilde yetişecek. kardeş başka bencede :)

Sevgiler

Duygu Erdoğan Karataş dedi ki...

çok güzel yazmışsın ben de yazmayı planlıyorum bu konuda en yakın zamanda
ben de kardeş şart diyenlerdenim şu fani dünyada herşeyden önce iyi günde kötü günde yanımda olan ciğerimin öte yarısı dediğim bir erkek kardeşim olduğu için!

bu görüşte olduğumdan kızlarım ikiz olmasaydı mutlaka ikinci çocuğu düşünürdüm!

sevgiler

Seyhan dedi ki...

Duygucum sen tek seferde halletin kardeş olayını :) En zoru ama en güzeli herhalde ne dersin


Sevgiler

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...