9 Temmuz 2014 Çarşamba

Günışığı Kitaplığı Hediyelerimiz..

Bir süre önce minik kitap kurdum. Defne Nil için Günışığı kitaplığı 4 hediye kitap gönderdi. Öncelikle kitap sever bir anne olarak teşekkür ediyorum.

Defne Nil kitapların kapaklarına bakıp hemen ilk neyi okumak istediğine karar verdi. Tabi ki Ursula K. Le Guan'nın Kanatlı kediler masalı serisinin birinci kitabı Dört yavru. Kapak görseli merak uyandırıcı..

Bizim okuduğumuz kitaplar 5-6 yaş için genelde bol resim az yazı tarzında. En fazla 20-25 sayfa olup uykudan önce, peş peşe bir kaç tane okuyup bitirdiğimiz türden kısa hikayeler.. Hediye gelen kitaplar çocuk kitapları serisinden olmuş. Bizim için okul öncesi serisi kitaplarından hediye edilse daha uygun olurmuş sanki :)

Dört yavru bize uzun geldi. Kitap 44 sayfa az resim, bol yazı. Yabancı isimler olunca Defne Nil dikkatini veremedi. Kimin kim olduğunu karıştırdı. sık sık Ceymi hangisi anne?  Hena hangisi anne ? diye sordu.. Zaten kitap İlk okuma serisinden bizim için erken olduğuna karar verip bir kaç yıl sonrası için kaldırdım.

Mini Denizde serisinin kitabı da aynı şekilde 64 sayfa az resim bol yazı şeklinde. Defne Nil'in ilgisini çekti fakat hikaye çok uzun olup tek seferde bitiremediğimiz için, ertesi gün kaldığımız yerden devam etme gibi bir şansımız olmadı. Konuyu takip edemedi.

Çıtır çıtır felsefe serisinden Doğa ve Kirlilik dili ve anlatımı biraz ağır geldi..

Sonuç olarak 3 kitapta daha sonra okunmak üzere kaldırıldı.

Çıtır çıtır felsefe serisinden gelen İyi ve Kötü kitabını sevdik. Kitap küçük kısa hikayelerle iyi ve kötü kavramlarını anlatıyor. çocukların sık karşılaştıkları olaylardan örnekler vererek temel iki kavramı öğretiyor. Bir şey çalmak, hırsızlık yapmak, yalan söylemek, kötü davranmak, iyi nedir? kötü nedir? kime göre iyidir? Nasıl davranmalıyız? kısa küçük hikayeler.. Yolda para buldun. Sen olsan ne yapardın tarzında sorular sorarak okuduk ve sohbet etik. Ve çok keyifliydi...

Teşekkürler Günışığı Kitaplığı....
4 yorum:

gülin özgür dedi ki...

ne hoşmuş..büyünce okur artık :)

Seyhan dedi ki...

Evet en güzel hediye sağol Gülincim :)

periliblog dedi ki...

Özellikle Ursula Le Guin sevdiğim bir yazardır. Peri'ye de kitaplarını almak isterim ama şimdi fazla gelir desene. Alayım dursun ama noolcak :)

Seyhan dedi ki...

bizim için erken Leylacım ama peri uzun uzun dinler dersen bilemem tabi ..

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...