18 Ağustos 2014 Pazartesi

Çocuklarla El Ele Ebeveynlik Yolculuğum Blogger Söyleşisi ..

15 Temmuz salı günü, Füsun'la beraber bir etkinlik düzenledik. ''Çocuklarla El Ele Ebeveynlik Yolculuğum'' kitabının blogger söyleşisi..  Bayram, tatil derken blogta paylaşmak bugüne kaldı..

Sabah Defne Nil'le en sevdiğimiz çocuk kitapçısı İyi Cüceler'in yolunu tuttuk.

Ebeveyn ve Aile Koçu, çocuk kitapları yazarı, eğitmen, sosyolog ve araştırmacı Sedef Örsel Türkiye'de bulunduğu sınırlı sürede bizleri kırmayıp bu keyifli sohbeti gerçekleştirdi. Gün Yayıncılık'tan çıkan kitabını imzaladı. 

Connection Parenting metodu 30 yıllık bir araştırma sonucu Eğitimci ve yazar Pam Leo tarafından oluşturulmuş bir metod. Sedef Örsel 2007 yılında bu eğitimi alarak ACPI sertifikasını almış.  Ebeveyn ve Aile Koçu olarak bireysel ve kurumsal danışmanlıklar yapıp, eğitimler düzenliyor. Ve edindiği engin tecrübeler ve bilgi birikimini bu kitaba dönüştürmüş. Çocuklarla iletişim tekniklerinden, zihinsel ve akademik gelişimlerine, günlük hayat sorunlarından, kardeş kıskançlığına pek çok konuda birebir yaşanmış olaylardan örneklerle tavsiyeler sunuyor. Baş ucu kitabı denen cinsten yani.. 


Gün yayıncılıkla yollarının kesişme hikayesini, kendi çocukları ile pekiştirdiği tecrübeleri.. ve bizlerin soru cevapları doğrultusunda çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik..

Kitaptan kendime bir kaç not...

 • Çocuklarla doğru iletişimin ana kuralı ''an''da olmak ve ''an''da kalmak. An'ı yaşa önceyi sonrayı düşünme..
 • Çocuğun biberonundaki ister anne sütü olsun, isterse mama onun büyümesini sağlayacaktır. Ama gelişimini sağlayacak olan benimle kuracağı bağ ve güven duygusudur. 
 • En önemli ihtiyaç bağ kurmak.. 
 • Ebeveynlik emek gerektiren bir iştir. Ceza ve rüşvet emek vermeden sonuca ulaşmak istediğimizde seçilebilecek, etrafımızda da sıklıkla gördüğümüz en kolay ama işe yaramayan iki yoldur. 
 • Beklentilerimizin çocuklarımızın gerçek potansiyellerine uymasına dikkat edelim. Çocuğun varlığına ve özüne uymayan beklentiler. Hayal kırıklığı ve anlaşmazlıklara sebep olacaktır.
 • Sihirli değnek gibi görünen tavsiyeler, çare gibi gözükse de. Soruna kökünden müdahale etmediğinden, problemlerin farklı şekillerde tekrarlanmasına sebep olur. 
 • İhtiyaçları karşılanmamış ebeveyn çocuğunun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamaz. Kendine zaman ayır..
 • Çevresinde gülen yüzler gören çocuk gülümser..
 • Kendini kaybolmuş, karışmış, nefessiz hissedersen. Yavaşla..
 • İnat onun karşılanmamış bir ihtiyacının bu davranışı ile anlatmaya çalışmasıdır.
 • İletişimde kelimeler %7 Ses tonu %38 Beden dili %55 etkilidir.. Bu durumda ''Seni seviyorum'' demek yerine sevgiyi göstermek gerekir ..
Defne Nil ve Nisan uzun süren bir ayrılıktan sonra kavuştular ..Ayrıca Farmasi Kozmetik  bizler için sürpriz hediyeler hazırladı..
Buradan bir kez daha, teşekkürler Farmasi..Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...