25 Kasım 2014 Salı

Paris'te 3 Gün..


''Kasımda Paris'te fuar var sende gelsene'' dedi.  
Düştük yine yollara ...

Fuar tarihinden 3 gün önce gidip minik bir Paris turu yaptık. Geçen sene gezi olaylarına denk geldiğinden, gezmiştik gezmesine ama çok keyif alamamıştık. Bu kez çok eğlendik. Ayrıca Yeni yıl hazırlıkları başlamıştı. Şehir ışıl ışıldı. Keyfimize keyif kattı. 

Geçen sene Renaissance Paris Vendome Hotel otelde kalmıştık. Bu sefer Concorde Opera Paris 'te kaldık her iki oteli de konumları ve hizmet kalitesi ile tavsiye ediyorum.

 Paris'e gittin ne yapacaksın :) 

Tabi ki Eyfel kulesini (La Tour Eiffel) göreceksin  Hem gündüz hem gece görmelisin ışıklandırma süper olmuş. Hatta görmekle kalmayıp kuleye çıkıp şehri seyredebilirsin. Tabi uzun sırayı beklemeyi göze alırsan. 

Sonra Şanzelize'de (Champs-Élysées) gezmezsen olmaz 2 kilometrelik bir bulvar. Geniş kaldırımlar, ünlü mağazalar, mola vermek için cafe ve restaurantlar. Geze geze yukarı çıktıysan Zafer takı (Arc de Triomphe) karşında Napolyonun emri ile yapılmış anıtın önünde meçhul asker anıtı bulunuyor. 

Sonra Ünlü Paris bahçelerinden birinde mola ver mutlaka mesela Jardin des Tuileries te. Havada ısındıysa havuz başında güneşlen. Dinlendiysen müze gezmeye başlayabilirsin  LouvreOrangerie ve Jeu de Paume çok yakınsın kaçırma.

Birazda mistik yerler gezilsin Notre Dame Kilisesi ve Sacré Coeur bazilikası görülmeye değer. Sacré Coeur'e kadar gittiysen, Sanatçılar meydanından el emeği bir eser alıp çevresindeki minik cafelerde mola vermeyi unutma. 

Alışveriş yapalım dersen Paris'in bence en görülmeye değer en önemli alışveriş merkezlerinden bir tanesi Galeries Lafayette diğeri Printemps Vitrin süslemelerini izlemekten içeriye giremeyeceksin orası kesin. Birde Paris'e gelmişken Disney store yapmazsan olmaz. Kızlar hediye bekler :) 

Paris kafelerinde, ünlü Paris çaylarından içmeyi unutma. Macaron ye mesela, biraz da eve al mutlaka..

Geceleri otele kaçma hemen, çok güzel jaaz barlar var. Ayrıca  Moulin Rouge ve  Lido de Paris gösterilerinden birini izle mutlaka. Ama sahneye çok yakın oturursan kendini sahnede bulabilirsin. Ve süper performansınla bol bol alkış alabilirsin :)

Ulaşım çok kolay, bizim gibi yürüyerek şehri sokak sokak keşfetmeyi seviyorsan en güzeli o aslında. Ama yürümem dersen metro, otobüs, tramvay ne ararsan var. 

Yeme içme çok çeşitli. Deniz mahsulleri, et, İtalyan ve tabi yanında şarap bizim tercihlerimiz. Farklı bir şey olsun dersen Seine nehrinde kanal turu yapan tekneleri tavsiye ederim. Hem yemek yiyip, hem gece nehirden şehri keşfetme imkanı var. Geçen sene yapmıştık. 

Kısa tatilde ancak bu kadar oluyor. Hepsini gezersek yeniden gitmek için sebebimiz kalmaz sonra :)  Macaron bebeler yemeye kıyamam ki 

Bu cam küre 175 Eurocuk :) 
Fuar ekibinin bir kısmı :)


Mutluluklar ..

Ömer Lido de Paris'e transfer oldu .. 
Bitti hadi dağılalım :)6 yorum:

Feza Kıral dedi ki...

ne guzel bir tatil olmus...

Alev Özkan dedi ki...

harika....

maviye iz süren dedi ki...

ne iyi yapmışsınız, en çok görmek istediğim yerlerden biri..
harika kareler :)

Adsız dedi ki...

Paris,Disneyland'da 10 dakika bile kaybedilmeyecek kadar dolu bir şehir...muhteşem bir tabloyu alışveriş listesine tercih etmeyiniz...

Seyhan dedi ki...


Fezacım alevcim çok sağolun Öpüyorum


Maviye iz süren umarın çok kısa sürede sana da kısmet olur.

Seyhan dedi ki...

adsız arkadaşım :)

Disneylanda gitmedim. Champs-Élysées'de ki Disney stora gittim. Malum iki kızım var. biz gittik mutlu olduk onları da mutlu etmek lazım. Çocuğun yok galiba :) yoksa iki seyahatimde de şehri keyfimce gezdim emin olabilirsin..

sevgiler

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...