8 Ocak 2015 Perşembe

Toskana Gezimiz.. İkinci Durak Floransa..


Tatilimizin ikinci günü Floransa'ya gitmek için tren istasyonuna gittiğimizde bizi kötü bir sürpriz bekliyordu. Tren çalışanları greve girmiş ve seferler iptal olmuştu. Bilet alsanız bile trenin kalkıp kalkmayacağı kesin değil dediler. Ve biz bir günü daha Pisa'da geçirdik.

Üçüncü gün tren seferleri yapılmaya başladığı haberi keyfimizi yerine getirdi. Sonuçta iki şehir daha görme planımız vardı ve planlarımızın aksama ihtimali çok can sıkıcıydı.

Cumartesi günü Floransa 1 saat süren bir tren yolculuğu sonunda vardık. Tren istasyonundan çıkıp yürüyerek 5 dk mesafede bulunan Piazza Del Duamo'ya ulaştık.

Floransa kesinlikle çok daha canlı bir şehir. Işıl ışıl sokaklar, Ünlü markaların mağazalarının yer aldığı caddeler, cafe ve restaurantlar ve bol bol turist.. 

Floransa'ya günübirlik gittiğimiz için çok fazla gezemedik,  bir gün için görülmesi gereken yerler..
  • Tren istasyonundan Piazza Del Duomo meydanına doğru yürürken, metrelerce uzaktan görünerek size merhaba diyen The Basilica di Santa Maria del Fiore.  Devasa büyüklükteki katedral gotik mimarisi ile hayranlık uyandırıyor. 
  • Piazza della Signoria  Michael Angelo’nun “David” heykelinin birebir  kopyasının olduğu meydan. David heykelinin yanında Bandinelli’in  “Herkül ve Cacus” heykeli ve  Ammannati’nin “Nettuno” heykelleri var. Kısacası Antik rönesans dönemine ait onlarca heykelin bulunduğu görülmesi gereken bir yer.  Vecchio Sarayı olarak biline belediye binası da bu meydanda ..
  • Piazza Santo Croce meydanındaki Santa Croce  kilisesi
  • Ponte Vecchio köprüsü Arno nehri üzerinde yer alan altı köprüden en ünlüsü. 2. Dünya savaşından günümüze zarar görmeden gelebilmiş. 
  • İçinde önemli müzelerin bulunduğu Palazzo Pitti sarayı.
  • Battistero di San Giovanni vaftizhanesi 
  • Santa Maria Novella Bazilikası  Tren istasyonunun karşısında bulunan ünlü kilise

Yarın Siena :) 
Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...