9 Ocak 2015 Cuma

Toskana Gezimiz.. Üçüncü Durak Siena..

Ve geldik Toskana gezi rotalarımızın üçüncü durağına: Siena..

Siena'ya ulaşmamız tam bir maceraydı. Çünkü pazar günü kahvaltı sonrası Siena'ya gitmek için tren istasyonuna gittiğimizde, bir önceki gün bitti dedikleri grevin yeniden başladığını öğrendik. Ve gitmek için başka bir günümüz yoktu. Pazartesi öğlen uçağımız vardı. Son şansımız o gündü. Epey bir moral bozukluğu oldu. Çünkü Siena'yı çok merak ediyorduk. Gelmişken kısa sürede olsa görmeliydik. 

İtalyan halkı cana yakın falan derler ya, yalan:) Siena'ya gidebilmek için başka alternatif yollar var mı? diye sorduğumuzda, kimse yardımcı olmadı. Artık pes etmek üzereyken bir polis memuru, grev yüzünden hava alnından otobüs seferleri başladığını, otobüsle gidebileceğimizi söyledi. Ama o kadar çok zaman kaybı oldu ki. Bizim hava alanına gitmemiz ve otobüs saatini beklememiz ve 1,5 saat yolculuktan sonra Siena'ya varmamız saat 14:00 sularını buldu yarım günümüz boşa gitti. anlayacağınız Siena'da çok gezemedik. Oysaki Pisa  ve Floransa arasında açık ara en beğendiğim yer oldu. Mutlaka en kısa sürede yeniden gidilecekler listesine girdi. 

Kızıl şehir tarihi dokusu, daracık sokakları ile çok cezbedici. Zamanımız çok az olunca koştur koştur dolaştık. Alışverişi bile çok hızlı yaptık :) İlk hedef istiridye kabuğunu andıran 9 parçalı ünlü meydanıPiazza Del Campo oldu. Ve tabi ki meydanda tüm ihtişamı ile yükselen Palazzo Pubblico sarayı ve 103 metrelik çan kulesi Torre del Mangia'yı gördük. Ardından Siena katedrali ve San Domenico Bazilikası listemizdeki önemli yerlerdendi. Şehrin her yerinde dişi kurt heykelleri var. Hikayesi nedir dersen ? Efsaneye göre Roma'yı kuran Romulus ve kardeşi Remus'u dişi bir kurdun emzirdiği söyleniyor. Siena şehri Remus'un oğlu Senius tarafından kurulduğu için şehrin her yeri  iki kardeşi emzirirken tasvir edilen dişi kurt heykelleri süslenmiş. 


Dar sokaklar ve ben büyük aşk :) 


Bu arada tatile Füsun'la gidip ikimizin adam akıllı bir fotoğrafı olmadığını keşfetmiş bulunmaktayım hep tek, hep tek :) yada telefonla çekilmiş. Bu burada dursun :)

Kısa Siena gezisinden sonra akşam üstü Pisa'ya döndük. Koşturmalı günün sonunda, güzel bir yemek ve şarap keyfi yaptık. Ertesi günde  14:50 deki uçak saatine kadar kendimizi alışverişe verdik :)


Bitti :) 
2 yorum:

Keşke Gerçek Olsa dedi ki...

Hani deseler bana Turkiye haric nerede istersen yasayacaksin dusunmeden Italya derdim. Henuz Milano- Roma ve Venedik i gorme sansim oldu ama kesinlikle tekrar tekrar gidip diger sehirleri de gormek istiyorum.
Ne guzel gezdiniz siz de , supersiniz :)

Seyhan dedi ki...

Aynı fikirdeyim bende İtalya'yı çok seviyorum. Defalarca gidebilirim :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...