16 Haziran 2015 Salı

Defne Nil Barselona'da


Columbus Monument

Mayıs sonu için planlanmış bir tatilimiz vardı. Defne Nil'i ihmal ettiğimizi düşünüp onunla tek olarak zaman geçirebileceğimiz, kardeşi olmadan tek çocuk olmanın keyfini süreceği bir kaç gün vermek istedik. Yurt dışı olsun dedik, ve rota Barselona olarak belirlendi.

Uçak bileti ve konaklama işi halloldu. Ama ben bir türlü moda girip nereler gezilir, ne yapılır araştıramadım. Daha önce çocukla Barselona'ya gitmiş bir kaç arkadaşımdan mutlaka görmelisin diye ufak tüyolar aldım. Onları da araştırma fırsatım olmadı. Ömer daha önce Barselona'ya gitmişti biraz ona güvendim. Koştur koştur gezmek yerine canımız ne isterse onu yaparız dedim. Öylede oldu.

Airbnb'den Barselona'nın en popüler caddelerinden biri olan Paseo De Gracia caddesinde bulunan çok güzel konumlu bir daire tuttuk. İlk gün öğlen gibi eve yerleşip kendimizi hemen sokağa attık. Konum itibari ile çok başarılı bir noktadaydık. Ulaşım problemimiz hiç olmadı. Birkaç bina yanımızda Gaudi’nin ünlü eserlerinden biri Casa Batlló bulunuyordu. 3 dakika yürüme mesafesinde başka bir eseri Casa Mila vardı. Evin konumu itibari ile mutlaka görülmesi gereken yerler elimizin altında oldu. Yine 5 dakika yürüyerek Catalunya meydanına ve oradan da Barselona'nın en ünlü caddesi La Rambla'ya ulaşıyorduk.  
Casa Batlló Casa BatllóCasa Mila 
Çocukla gidince önceliğimiz hep Defne Nil oldu. Onun keyif alacağı yerleri ilk sıralara koyduk. İlk gün La Rambla'da keşif turu atıp Liman bölgesine gittik. La Rambla'nın sonunda buluna ünlü Kristof Kolomb heykelinde pozunu verdi, aslanlara indi çıktı:) Biraz yorulduk tabi. MareMagnum alışveriş merkezdeki El Chipirón de Monchos ta yemek molası verdik. 


MareMagnım'un içinde Barselona'nın ünlü akvaryumu Laquarium burada. Defne Nil çok kısa bir süre önce İstanbul akvaryuma gittiği için girmek istemedi. Bizde zorlamadık. Tatil onun isteklerine göre ilerledi. Yine aynı bölgede çocuklara yönelik oyun alanları vardı orada zaman geçirdik. Ayrıca bu bölgede teleferikle, Olimpiyat stadının bulunduğu Montjuic kalesine çıkıp şehri panaromik olarak izleyebilirsiniz. 
  1. Montjuïc
Defne Nil scooterı ile rotayı kendi belirliyordu zaten, bize takip etmek kalıyordu :) Caddeler sokaklar o kadar geniş. Kaldırımlar duble yol kıvamında iyiki scooterı almışız dedik. Hemen hemen hiç yorulmadı. Hatta bizden önde gidip gelmemizi bekledi. Çok yavaş yürüdüğümüz için azar bile işittik:) Yeme çme molası bitince rotamızı Parc de la Ciutadella'ya çevirdik. Çocuklar için çok keyifli bir park. İçinde oyun alanları, göl, Barselona hayvanat bahçesi var. Çok keyifli bir yerdi.


Francesc Macià anıtı. 
La Rambla Caddesi 


İlk günümüz böyle geçti, arkası yarın :) 
1 yorum:

annesiningülü dedi ki...

süpersiniz siz :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...