2 Aralık 2015 Çarşamba

Minopolis Çocuk Şehri Gezimiz..


Geçtiğimiz  hafta Teog sınavlar sebebi ile okulumuz iki gün tatil oldu. Böylece uzun zamandır gitmeyi planladığımız Minopolis gezisi için fırsat doğdu. Defne Nil ve kuzeni Emir sabah erkenden yollara düştük. Minopolis Bakırköy Marmara Forum içinde 4500 metrekare alanda kurulmuş. 4-14 yaş grubundaki çocukların 32 meslek istasyonunda 100 kadar mesleği deneyimlediği bir şehir. Yani çocukların şehri. 

8 yaşından küçük çocukların bir yetişkin ile giriş yaptığı Minopolis'e, giriş yapan çocuğa ve beraber girdiği yetişkine bileklik takılıyor. Bu bilekliklerle ikisininde takip edilmesini sağlıyor. Minopolis'e bir yetişkin eşliğinde giren çocuk Minopolis'ten ancak yine aynı yetişkin eşliğinde çıkabiliyor. Bilekliklerimizi takıp giriş yaptıktan sonra meslek istasyonlarını denemeye başladık. 

Bazı istasyonlarda yaş sınırı var.  Bazı istasyonlarda kişi sınırı. Örneğin 5 katılımcı olmadan istasyonu açmıyorlar. Bu önceleri biraz zaman kaybı yarattı. Daha sonra çalışan personel desteği ile bizimle aynı mesleği tecrübe etme isteyen kişiler bulundu. Ve eğlence başladı. 

Önce inşaatta çalıştı, kepçe kullandı. Polis ve  İtfaiyeci oldu. Takı tasarladı, süt sağdı. Çikolata yaptı. Güzellik salonuna girdi oje sürdürdü :) Hipp sağlıklı beslenme istasyonunu deneyip, beslenme uzmanı oldu. Bisküvi yapımını öğrendi. Portakal suyu yaptı. Dişçi oldu (Anne en çok bunu sevdi )

Bazı istasyonlar hiç ilgisini çekmedi. Mesela pizza yapmak istemedi. Bence de çok gerekli değildi, zaten, evde mutfakta çalışmayı çok seviyor. Dışarıda tecrübe etmesine gerek kalmadı. 
Göz hastanesi ilgisini çekmedi, zaten gözük kullandığı  için bu sürece hakim. Cazip gelmedi. 
Süper market aynı şekilde normal hayatta tecrübe ettiği bir şey.
Evde portakal suyu da sıkıyor ama ona girdi :)  

Minopolis 4 saatlik seanslar şeklinde çalışıyor. Biz 10:00- 14:30 seansına girdik. Her istasyonda en az 15-20 dakika kalınıyor. Arada yemek molası verince bazı meslekleri tecrübe etmeye süremiz yetmedi. Doktor, kargocu ve moda stüdyosuna zamanımız kalmadı :(  Hafta içi seans uygulaması olmaksızın 10:00-17:00 arası çalışılıyor. Bizde hafta içi gittik ama şansımıza Teog sınavı sebebi ile seans şeklinde çalışıldı :(  Hafta içi gitmek daha mantıklı gibi. Ama okulu olan çocuklar için bu biraz zor. 

Çocuklar için keyifli bir yer. Defne Nil ve Emir için güzel bir gün oldu. Ben yoruldum :)))


2 yorum:

pelin arin dedi ki...

yaa ne güzel yaa keşke biz çocukken de olsaydı böyle şeyler :)

seyhancım kaç yaş için uygun sence? arin anlamaz sanki bişey ama?

Seyhan dedi ki...

Yok Pelincim sizin için erken 4 yaş altı için sadece top havuzu var. İstasyonlara giremiyorlar. Arin azcık büyüsün Zeyno ile ikisini beraber götürürüz.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...