23 Şubat 2016 Salı

Brüksel'de Bir Gün ..


Lüksemburg gezi postunda Brüksel'e geçeceğimizi yazmıştım. gelelim Brüksel gezi notlarıma..

Trenle 3 saat civarı süren bir yolculuktan sonra Brüksel'e vardık. Brüksel için bir gün ayırdık. Yetti mi? bence yetti. Hızlandırılmış bir tur oldu. Sokak sokak gezmenin zevki bambaşka. İlla şunu da görelim, bunu da görelim yapmadan gezmek bizce daha keyifli. Ama listemde yer alan pek çok yeri gördük.

Brüksel'de otelimiz tren istasyonunun 1 dakika uzaklığında yer alıyordu. NH Brussels Carrefour de L'Europe Her zaman söylediğim gibi otelin konumu bizim için çok önemli. Merkezi olmalı. Ulaşım sorunu olmamalı. Bir çok yere yürüyerek gidebilmeli ve alışveriş yaptığımızda elimiz kolumuz dolu gezmeyi sevmediğimiz için otele rahatlıkla geri döne bilmeliyiz. Otelimizi sevdik ve tavsiye ederiz.

Grand Place meydanına ve Galeri Royales de Saint Hubert'e 1 dakika, Manneken pis heykeline 3 dakika,  mesafede olunca. Gezmek çok keyifli oldu. Lüksemburg'ta karlı havada üşümeden gezdik. Ilıman bir havası vardı. Brüksel'de güneş vardı ama, hava çok soğuktu. Güneşli kareler sizi aldatmasın :)Brüksel'in görülmesi gereken yerlerinin en başından ünlü Grand Place geliyor. Hayran bıraktıran mimarisi ile gece gündüz dolup taşan meydan. Turistlerin sokak sanatçılarının uğrak yeri. Listeye bir tik atalım lütfen.


Manneken Pis (İşeyen çocuk heykeli) Şehrin sembollerinden biri. Ama tarihi veya kültürel bir önemi yok. Neden yapıldığı hakkında rivayetler var. Halk tarafından popüler hale getirilmiş. Turistlerin gezi listelerinde olan bir heykel. Ömer çok bira içtiği için işediğini söylüyor.  Mantıklı geldi :) Listeye bir tik daha atalım lütfen.
Galeries Royales de Saint Hubert 1846 yılında yapılmış galeri içinde pek çok çikolatacı, mağaza, sinema, restaurant ve hediyelik eşyacılar barındırıyor. Bir tik daha alalım :) 
Gördüğüm en pis Avrupa şehri,  ama çok sanat sever oldukları için affettim :) her yer grafiti. Dünyadaki en ünlü çizgi roman müzelerinden biri Brüksel'de biz zamanımızın azlığından gezemedik ama, meraklıları kaçırmasın. Sokaklar çizimlerle dolu tam benlik.Brüksel'e gidip waffle yemeden gelinmez. Mekan The Waffle Factory.


Gelsin sıcak çikolatalar, gitsin tatlılar :)  Galeries Royales de Saint Hubert içinde çok tatlı bir mekan bulduk. Le Pain Quotidien bir kahve ve tatlı molası için tavsiye ederim. 
Brüksel'e gidilir bira içilmez mi?  Keyifli bir yemek ve kendi üretimi olan biraları denemek için Chutneys Barı'ı tavsiye edebilirim. 

 Bakalım sonraki rotamız neresi olacak ?


5 yorum:

Alev Özkan dedi ki...

Çok güzel... Bira ve waffle süper...

Alev Özkan dedi ki...

Çok güzel... Bira ve waffle süper...

ilknurundünyası dedi ki...

saint huber de olmak isterdim :)

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

Eşimin defalarca gittiği bana bir türlü görmek kısmet olmayan yer.Kimbilir belki bu yıl görme şansım olur :)

Seyhan dedi ki...

sağol Alevcim yapıması gerekenleri yapalım di mi ama :)

Çok keyifli bir yerdi İlknurcum darısı başına

SİHİRLİ OKLAVA ah birinde takılsaydınız keşke. Bir daha ki fırsatları değerlendirin bence. Ben çok takılıyorum Ömer'in peşine:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...