7 Nisan 2014 Pazartesi

Gittik Geldik... Amsterdam 1. GünBiz kankimle kız kıza gezdik geldik :) 

Gitmeden önce Amsterdam'a gideceğimizi duyan bir kaç kişi neden Amsterdam? diye sordu. Maalesef  bir çok kişi Amsterdam'ı uyuşturucu ve cinsellik konusunda serbestlikler şehri olması dışında gezilip görülecek bir yer olmadığını düşünüyor. Oysa ki  biz kelimenin tam anlamı ile hayran kaldık..

12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında, bugünkü Dam Meydanında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi "Dam" olan Amstelredamme  zamanla Amsterdam adını almış.  

Otelimiz Dam meydanındaydı. NH Grand Hotel Krasnapolsky ulaşım açısından hiç sorun yaşamadık. Şehrin kalbinin attığı noktada olunca gece gündüz gezdik :) 

Merkez tren istasyonundan çıkıp Damrak caddesinden aşağıya indiğinizde 10-15 dakika içinde Dam meydanına ulaşıyorsunuz. Koninklijk Kraliyet Sarayı devasa boyutları ile ilk göze çarpanlardan.  Madamme Tussaud Müzesi, ünlü alışveriş merkezi De Bijenkorf bu meydanda. Ünlü Alışveriş merkezi Magna Plaza, hediyelikçiler, restaurantlar ve kafeler her şey bir kaç adım uzağınızda. Otel seçimi için aşkımı bir kez daha tebrik ediyorum :)


Valizleri atar atmaz, kendimizi Dam meydanına attık. Programlı gidince her şey çok kolay oldu. İlk gün Madamme Tussaud'u gezdik. Ardından ünlü Amsterdam kanallarını dolaştık. Hediyelikçiler, peynirciler, alışveriş merkezleri. İlk gün Füsun'un adım sayardan baktığına göre 16.000 küsür adım atmışız. Ama düz bir şehir olduğundan kendi adıma çok yorulmadığı söyleyebilirim.  

  Kız kıza :) 


  

Arkası yarın :)

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...