8 Temmuz 2014 Salı

Vialand Tema Park Gezimiz..


Vialand tema park uzun zamandır gitmek istediğim yerlerdendi. Vista Bilet'in davetlisi olarak geçen cumartesi #BiletimVistadan dedik. Defne, Ömer, ben tema parkı keşfe çıktık.

Zeynep Lâl'i götürüp götürmemekte tereddüt ettik. Son anda teyzesine bıraktık. Çok doğru bir karar vermişiz kesinlikle üçümüz çok daha rahat hareket ettik. Vista Bilet biletlerimizi internet ortamında yolladı. Bu şekilde uzun bilet gişesi kuyruğuna takılmadan giriş yaptık. Tavsiyem sizde biletlerinizi internetten alın ve kapıda sıra beklemeden giriş yapabilin.

Parka girerken bir keşif haritası aldık.  Nerede ne var bulmamız kolay oldu.

Çocuklarda boy sınırlaması var. Bir çok ünite 107 cm nin altında çocuk kabul etmiyor. Bazıları velisi ile beraber olunca alıyor. Ama bir çok üniteye binsin eğlensin istiyorsanız çocuğunuzun boyunun en az 107 cm olması gerekiyor. Daha küçük çocuklar için çok fazla oyun alanı yok.  Sadece Gelin Oynayalım ünitesi daha küçük yaştaki çocuklar için düşünülmüş. Ahşap park ve Masal Anlatan ağacın bulunduğu bir alan. Serbest oyun alanı yani. Yaş sınırlaması yok ama çok ekstra bir özelliği de yok. Neşeli çiftlik ve Uçan çocuklar bu alanda. Neşeli çiftlik bir lokomotif. Uçan çocuklarda alçalıp yükselerek dönen bir dönme dolap. Aynı zamanda aileler için oturup bir şeyler yiyip içebilecekleri bir oturma alanı var.

Tema parka girer girmez sizi iki katlı devasa bir atlıkarınca karşılıyor. Defne Nil burada 5-6 kez bindi. Tabi Ömer ve bende bindik :)

İki tane sinema salonu var. Sünger Bob'un 12 dk süren 4D filminin gösterildiği ünite, hareketli koltuklar su ve ses efektleri olan eğlenceli bir alan.  Aynı 4D Kaşif Dora içinde var bunlarda çocuklar için çok keyifli üniteler.

Akülü arabaların kullanıldığı Cesur sürücüler ünitesi. 130 cm boy istiyor. Daha küçükler ebeveynleri ile binebiliyor. Biz Defne Nil'le bindik.

Küçük Madenciler ünitesi. Hızlı trenin mini versiyonu iki tam tur atılan tren Defne Nil'in korkmadan defalarca bindiği şeylerden.

Cesur itfaiyeciler, Büyük su tabancaları olan bir ünite, aynı zamanda kendi etrafında dönüyor ve ortadaki yanan evi söndürmeye çalışıyorsunuz. Bu da çok keyifliydi.

Çarpışan arabalar Defne Nil'in favorsi oldu. Kaç kez bindi saymadım. Yine Mini kuleyi çok sevdi.

Kapalı alanda yer alan ünitelerden Minik Kaşifler dünya ülkeleri ve çocuklarının maketlerinin yer aldığı . 160 metre uzunluğunda bir kanalda botla gezdiğiniz bir ünite. Çok keyifli şarkılar ve hareket eden maketleri ile çok sevimli ..

Benzer şekilde botla kanalda gezilen farklı üniteler var. Safari tünelinde Ormanda kötü ruhlar tarafından ele geçirilen hayvanları kurtarıp, el tabancanızla atış yaparak puan kazanıyorsunuz. Defne Nil bunu da çok sevdi.

İstanbul'un fethinin anlatıldığı Fatih'in Rüyası'da Defne Nil'in ilgisini çeken Kapalı alanda botla yapılan bir keşif turu..

Çılgın Nehir hızla akan dalgalı bir nehirde yuvarlak oturma kabinleri ile dönerek yolculuk yaptığınız bir ünite. Yolculuk sırasında şelalelerin altında geçip bol bol ıslanıyorsunuz. Defne Nil buna da iki kez bindi. Normalde boy sınırı var ama ebeveynle binmeye izin veriliyor.

Jet Skı Defne ile benim bindiğim suyun içinde timsah şeklindeki jet skı ile dönerek hareket eden bir ünite. Bizim cesur yürek buna da bir kaç kez bindi.

Saray salıncağı yine ailece bindiğimiz yerden yükselerek dönen salıncak. Çok keyifliydi. Bir kaç kez bindik.

Kısacası Defne Nil pek çok üniteye binebildi. Tek veya bizimle. Ama çocuğunuz 4 yaşından küçükse pek anlamlı olmayacaktır. Zaten 4 yaş altına bilet almıyorlar. Ailelerin biletleri ile giriş yapabiliyorlar. Ama etrafta görüpte binemedikleri için ağlayan ufaklıklar vardı.

Gelelim Yetişkinlere yönelik üniteler..

Nefeskesen  Giriş kapısından girer girmez karşınıza çıkan devasa bir roller coaster. Hızı 3 saniyede 110 km ye çıkıyor. 46 saniye sürüyor. Allahtan 46 saniye yani daha uzun olduğunu düşünmek dahi istemiyorum. Ben normalde bu tarz şeylerden korkarım. Pek cesaretim yoktur. Gondola bile binmem yani o derece. Buna nasıl bindim hatırlamıyorum :) Galiba gaza geldim. İnenler çok mutlu görünüyordu. Hem kısacık canım inmen binmem hooop biter. Dedim demez olaydım :)  Şaka bir yana pek akıl alıcı bir şey yeniden gitsem biner miyim? galiba binerim ...

Bu arkadaşın bir boy küçüğü var 80 km hıza ulaşan onun adı Maceraperest.. Mavi raylı olan.. Nefeskesene cesareti olmayan bunu deneyebilir.

360 ünitesi var birde yerden 28 metre yüksekte kendi etrafında dönen ürkünç bir alet. Ben cesaret edemedim, eden buyursun :)

Viking
bak bu süper ... Bir botla 15 metre yükseğe çıkıp aniden yere çakılıyorsunuz. Ve üzerinizde tek kullanımlık yağmurluk yoksa donunuza kadar ıslanıyorsunuz :) Tek kullanımlık yağmurluğum olmasına rağmen yüzüm saçım ve ayaklarım ıslandı. Çıkışta kıyafet kurutmak için kabinler var. Ama hava zaten sıcak ıslanmak iyi geliyor. Çabucak kuruyorsun zaten.. Çoook keyifli bir şey kesinlikle deneyin derim. Hatta bir kaç kez :)

Zindan ünitesi görsel efektler pek inandırıcı değil. Maketler çok yapmacık olmuş sanki :( Ama yinede karanlıkta önünüze aniden çıkan iskeletler, yaratıklar korkunç oluyor. Ben çok sevmedim.

Adalet kulesi çocuklar için yapılan mini kulenin yetişkin boyu 50 metre yukarı çıkıyor.

Tema park ramazan dolayısı ile gayet sakindi. Öyle dakikalarca sıra beklemedik. Hafta içi okul gezileri oluyormuş onun için daha tenha olması gerekirken, genelde hafta içi daha kalabalık oluyormuş. Bir avantaj hafta içi biletler daha uygun. Ama dönem dönem çeşitli kampanyalar ve indirimler oluyor. Gitmek isteyenler sitesinden takip edebilir. 

Ayrıca bir zamanlar İstanbul bölümü var. Eski evler şeklinde cafeler, dondurmacı, macuncu, türk kahvesi içebileceğiniz mekanlar var. Çok sevimliler..

Günün sonunda evinize o güne ait bir hatıra ile gitmek isterseniz. Çok sayıda hediyelik eşya satan dükkan var. 

Ayrıca girişte eşyalarınızı kilitleyebileceğiniz kasalar mevcut. Elinizde fazlalıklarla gezmemek adına çok faydalı. 

Çocuklar için puset tarzında sevimli arabalar var 15 TL karşılığı kiralanıyor. Puseti olmayanlar için iyi bir hizmet.

Ayrıca mola verip bir şeyler yemek isterseniz. İçeride pek çok seçenek mevcut. Fiyatlar makul.

Doğum günleri ve özel kutlamalar için çok yakında tema parkta parti yapabilme imkanı da sunulacakmış. 

Tema parktan AVM kısmına geçiş yapıp yeniden tema parka girebiliyorsunuz. Biz yapmadık ama çıkışta yeniden girecek misiniz? diye sordular. Sanırım yeniden gireceklerin biletine bir işaret falan koyuyorlar.. 

Kısacası biz çok sevdik. 11:30 civarı girip 19:00 da çıktık. Defne Nil hala çıkmak istemiyordu. Ama biz fena yorulduk.. Çocukların ve yetişkinlerin keyif alacağı bir yer.. Yine gidelim hatta hep beraber gidelim :) 

Bu ıslanıp kuruduğumuz, korkup çığlık attığımız. Eğlenip güldüğümüz gün için çok teşekkürler Vista Bilet  sırada ne var :) 


Şimdi bol bol fotoğraf ...Küçük madenciler mini hız treni.. 


Neşeli Çiftlik
 Saray Salıncağı Defne ve Ömer'i bulunuz ?


Jet skiTakipteyim :) 


Bir Zamanlar İstanbul.. Cafeler hediyelikçiler...


Kiralık arabalar.
Sıra beklemek ne sıkıcı :)


Gel Oynayalım parkıMasal Anlatan Ağaç

Cesur Sürücüler


 Uçan çocuklar

 Mini Kule .. 
Her fotoğrafta ayrı koltukta, demek ki kaç kez binmiş. 5 ten sonrasını saymadım :) 


AtlıkarıncaMinik Kaşifler


Sünger Bob 4D Macera 


Kaşif Dora 4D Macera 


Çılgın Nehir


Safari Tüneli Viking


Zindan 

Adalet Kulesi


360


Ve Nesefkesene çıkıyoruz :)) 


5 yorum:

periliblog dedi ki...

Fotoğraflardaki tüm oyuncaklara binebildi mi Defne? En sondaki roller coaster ona pek uymaz gibi geldi. Girişlerde boy ya da yaş kontrolü yapıyorlar mı? İçeri girdikten sonra oyuncaklara biniş sayısız mı?

Seyhan dedi ki...

yetişkinler için olanlar hariç bindi. üstte yazdıklarımın hepsine .. Kız yazıyı okusana yazdım zaten neye bindi neyi sevdi diye :))

soruların cevabı yazıda var :)) girdikten sonra hepsi sayısız bin bin binebildiğin kadar :)
boy kontolü her ünitede tek tek yapılıyor.

Aslıhan Karaaslan dedi ki...

Tum fotoğraflara bayıldım. Bende arkadaslarla gideceğim ama bir türlü fırsat bulamadım. Ama bu fotoğraflardan sonra en kısa zamanda gideceğim :)

Seyhan dedi ki...

Teşekkürler Aslıhan çok keyifli bir gündü en kısa sürede denemelisin

Unknown dedi ki...

Çılgın nehir veya viking de ayakkabılarımız ıslanır mı yedek ayakkabıya gerek var mı?

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...