9 Eylül 2014 Salı

Okula Dönüş..

Bugün yeniden okullu olduk.


Defne Nil bu yıl ilkokula gidebilecekken, biz bir sen daha hazırlık okumasına karar verdik. Fiziksel ve duygusal olarak hazır hissetmedik. Ne onu, ne kendimizi :) Bir sene daha aynı okulunda aynı öğretmeni ile akademik olarak çok zorlanmadan, ders kaygısı yaşamadan eğlenerek öğrensin istedik.

Bu hafta oryantasyon haftası, Okulda kısa bir süre kalıyorlar, Yeni başlayanlar için mantıklı olabilir ama Defne Nil okulunu ve öğretmenini zaten tanıyor seviyor, Oryantasyona gerek yok dedim. Açıkçası İki- üç saat için getir götür yapmakta zor geldi :) 15 Eylülde tam günle başlarız diye plan yaptık. 

Pazartesi gitmedik. Öğleden sonra okulundan gelen telefonla durum değişti. Bu sene sınıf öğretmenimiz değişmiş. 2 senedir tanıdığı ve çok sevdiği öğretmeni başka sınıfa geçmiş. Yine başka bir sınıfı okutan öğretmen Defne Nil'in öğretmeni olmuş. Dilek öğretmeni sima olarak tanıyor olmasına rağmen. Yeni öğretmen fikri bana çok güzel gelmedi!!!  Buda nereden çıktı şimdi, ne gerek vardı dedim. Ebeveynler yeniliklere çocuklarından daha zor alışıyor.. Bakınız ben :) 

Yaz tatili boyunca çok gezdi, çok eğlendi. Okulunu arkadaşları, öğretmenini çok özledi. Ama yeni bir öğretmen olması, ona alışması, tanıması yeni bir süreç zorlu geçer mi? kolay alışır mı? kafamda bir sürü soru işareti oluştu. 

Öğretmenine Salı gününden itibaren oryantasyona geleceğimizi ve gelmeden önce öğretmen değişikliğinden kısaca bahsedeceğimi söyledim. Gerekli açıklamayı sizde ayrıca yaparsınız, umarım kolay bir alışma süreci olur. Diyerek kapattık telefonu.  

Defne Nil'i karşıma aldım..

Defneciğim biliyor musun Derya öğretmenin küçük sınıfların öğretmeni olmuş. Sen artık 5,5 yaşında oldun ya, onun için Penguenler sınıfına gideceksin, yani büyükler sınıfına. Büyükler sınıfının öğretmeni de Dilek öğretmenmiş.. Ne güzel di mi? dedim :)

Evet annecim ben neredeyse 6 olmak üzereyim artık büyükler sınıfına gidicem dedi:) 

Bu kadar...  Niye, neden, sormadan itiraz etmeden kabul etti.. 

Korktuğum başıma gelmedi. Dilek öğretmenini daha önce okulda yemekte, ortak alanlarda gördüğü için göz aşinalığı olduğundan sorun yaşamadık.. İlk tanışma kaynaşma dersi güzel geçmiş. Almaya gittiğimizde gayet mutluydu. Hatta okulda biraz daha kalmak istedi.

Çocukların okula dönüş zamanlarında, adaptasyon alışma problemleri, ailenin ve okulun tutumu. Okul korkusu, bu süreçte yapılması gerekenler. Pedagog, beslenme uzmanları ve çocuk doktorlarının tavsiyeleri ile hazırlanmış. Okula hazırlık ve alışma sürecince bizlere pratik çözümler üretecek bir kaynak arıyorsanız. Benim çocuğum zaten okula alışık sorun çıkmaz derken benim gibi bir sürpriz yaşayıp aman ne yapacağız şimdi olduysanız :) 

Size bir tavsiye katkisizsevgi.com 'un Okula Dönüş başlığı altında kafanıza takılan tüm soruların yanıtı var  İşte bazı başlıklar..


Yeni okul yılında tüm öğrencilere başarılar ...

2 yorum:

Burcu dedi ki...

Seyhancım hayırlı uğurlu olsun. Erken okula göndermemekle çok çok iyi yapmışsn bence.. Oyun çocuğu onlar daha..

Seyhan dedi ki...

evet Burcu okulla beraber verdiğimiz bir karardı zaten. Bizim gözümüzde hep küçük. Fiziksel olarak ta gerçekten küçük. Öğretmenleri akademik olarak zorlanmaz ama, fiziksel ve duygusal olarak zorlanır deyince. Zaten yollamayacaktık. İyice vazgeçtik.

Sınıfının küçüğü olmasın. Seneye rahat eder dedik. Zaten uzun bir süre okuyacaklar biraz daha eğlensin :)

Ardacığıma bol şans allah zihin açıklığı versin

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...