1 Ekim 2014 Çarşamba

Yeni Başlayanlar İçin Feng ShuiKısa bir süre önce Tavsiye Evinde Ayşegül Ekti ile "Feng Shui" Sohbeti'ne davetliydim. Çok bilgili olduğum bir konu olmamakla birlikte yakın çevremde ilgilenenler olunca kulaktan dolma bir kaç şeyi biliyordum. 

Çince rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, insanlar ve çevreleri arasındaki ilişkiyi düzenleyen bir felsefe. Beş bin yıllık bir geçmiş olan bir öğreti. insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve böylece daha sağlıklı yaşanılıp, mutlu ilişkiler kurulacağına, kişisel gelişimden kariyerimizi geliştirip kazanç artırımı sağlanabileceğine inanılır. 

Temel kuralları şu şekilde..

*Chi: Geleneksel Çin kültüründe evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi, tinsel enerji.
*Yin-yang: Çin felsefesinde, insanların doğadaki olayları algılayışlarında karşılaştıkları ve evrendeki her devingen nesnede bulunduğuna inanılan doğal karşıtların genel tanımlamaları. Edilgeni, karanlığı, dişili, olumsuzu ve tüketimi betimleyen "Yin" geceye , Etkeni, aydınlığı, erili, olumluyu ve üretimi betimleyen "Yang" ise gündüze karşılık gelir. Sürekli bir mücadele içinde olan Yin ve Yang birlikte Bütünü yaratırlar.
*Beş element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su'dan oluşur. İnsanlar da doğdukları yıllar itibariyle bu elementlerin etkisi altındadır.
*Bagua yön haritası: En klasik Feng Şui öğretisidir. Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekanı ayırmayı öğretir.


Eğitimden aldığım kısa kısa notlar..

Feng shui felsefesinde doğduğunuz yıl çok önemli. Sizin enerjinizi ve feng shui'ye göre hangi burca ait olduğunuzu bulmanız gerekiyor. Doğum tarihlerini sadece kişisel olarak düşünmemek gerekir. Örneğin bir ev aldınız evin yapılış tarihi çok önemlidir. O da bir nevi evin doğum tarihidir. 

Öncelikle bulunduğunuz yılın ne yılı olduğunu bulmamız gerekiyor. 2014 Tahta at yılı. Daha içinde bulunduğunuz yıl ile feng shui burcunuzun ilişkisini öğrenmeniz gerekiyor. Tahta at sizin burcunuz için yapıcı bir yıl mı yıkıcı bir yıl mı olacak? 

Benim burcum Yılan elementim Ateş .

Yılanlar çok şanslı ve çok uyumluymuş. Çünkü kabuk değiştirir ve her ortama uyarlar. Başta soğuk görünseler bile zamanla ne kadar güvenilir oldukları anlaşılır. Güvenilir, işini titiz yapar ve sağlamcıdır. Onun için soğukta gözükseler bir süre sonra ortamın vazgeçilmezi olurlar. Sevin beni :))

Ateş burçları ateş renklerini içinde barındıran turunculu kırmızılı cam vazolar kullanabilir. Bol bol mum yakabilir. 


*Her sene şubat ayında o senenin bereket köşesi, kazanç köşesi, sağlık köşesi belli oluyor ve sizde evlerinizde bir pusula yardımı ile bu köşeleri bulup. Oraları güçlendirebilirsiniz. Yönleri bilmek ve ona göre güçlendirmek gerekir. Yönleri belirledikten sonra Feng shui yöntemi buralara bazı semboller yerleştirmemiz gerekir. Evren renkler sayılar ve sembollerle konuşur ve bu dil uluslararasıdır. Örneğin bir ejderha figürü gücü temsil eder ve bu değişmez bir kuraldır. 

*Evinizin krokisini çizin ve yönleri belirleyin. Daha sonra pusula ile her odanın yönlerin yazın sonra 2014 yılının enerji, açı ve pusula değerlerini yazın ve göreceksiniz ki o sene sorun yaşadığınız yerler bu sene için kötü enerjili yerler. 

*İyi enerjili yerlere, bereket ve sağlıklı alanlarına bereket sembollerini koymanız gerekiyor. Para, nar veya fil objeleri olabilir.  Bereket arttırıcı kokular ve tütsüler kullanılabilir. 

*Mesela kuzeybatı o sene bereket köşesiyse ve siz mutfağınızda o köşeye çöp kovası koyduysanız. Kazancınızın çöpe gitmesi an meselesidir.

*Bereket objelerini aldıktan sonra ılık su ile yıkayıp. Bu obje benim evime bereket getirsin diye niyetleniyoruz. Alır almaz direk koymuyoruz. 

*Isı ile enerjileri dengeliyoruz. Olumsuz enerjiyi düzeltiyoruz. Ölü bireylerin resimlerinin yanında mum yapmak negatif enerjiyi kırmanızı sağlar. 

*Şubat ayı Feng shuide yeni yıl zamanıdır. Yeni yılı karşılarken önce evi temizliyoruz. Feng shui birikim sevmez biriken enerjiler negatif olur. Kullanmadığımız kıyafetler, eşyalar, fazlalıkları evden çıkartılıyor. Tüm camlar açılıp hava alması sağlanıyor. Evim bu sene sağlıklı mutlu bereketli ve huzurlu olsun diye tüm ev dolaşılarak yeni yıl karşılanıyor.

Işığı ve renkleri çok iyi kullanmak gerekiyor. İletişimi ve enerjiyi arttıran renkleri kullanmak. 
evde ve ofiste eşyaları dizayn ederken çok düz köşeli eşyalar kullanmamak gerekir. enerji dalgasal harmonik hareketlerle dolaşır. Ama eşyaları değiştirmek gibi bir şansınız yoksa dekorasyonda yuvarlak hatlı objeler kullanılmalı. Yuvarlak yastıklar vazolar dekoratif objeler.

*Teknolojik cihazların yanına canlı çiçek koyup negatif enerjiyi düzenleyebiliriz. 

*Yatak odaları feng shuie çok önemlidir. Yatak odalarında tüm eşyalar çift olmalıdır. Bir vazo veya çiçek koyacaksanız hep çift olmalı. Yatak odalarında ayna kesinlikle olmamalı. Yatağı gören aynalar çok eşlilik getirir. Ayna varsa ve vazgeçemiyorsak geceleri yatmadan üzeri örtülmelidir. Yatak odaları çok süslü olmamalı. Çok kalabalık ve toz tutacak şeyler olmamalı. Mesela kitaplık olmamalı. Yatak odasında iki birey olarak enerjinizi bozacak şeyler olmamalı. Ölü olan aile bireylerinin fotoğrafları konmamalı. Bu dünyada olmayan enerjileri yatak odalarına sokmuyoruz. Yapay çiçek yada kurumuş çiçek bulundurmuyoruz. evdeki tüm çiçekler canlı olmalı.


*Evdeki ışıklar çok önemli yatak odaları çok karanlık olmalı. Aydınlık yatak odası olmamalı. Uyku enerjisi ışığı sevmez. 

*Çocuk odaları mavi tonlarında ve yeşil olmalı. Bunlar güven veren renklerdir. Kız çocuklarının odalarına lila veya pembe renk yapılmamalı. Pembe renk romantizmin rengidir. Küçük çocuklar için romantizme değil güvene ihtiyaçları vardır. 

*Niyetler kişiye özeldir. Herkes kendi için niyet edebilir. Kimse eşi ve çocuğu için niyet edemez. Küçük çocuklara niyet etme öğretilmelidir. Evden çıkarken ben bugün güzel bir gün geçireceğim demek bir niyettir. Bismillah diyerek çıkmak gibi. Dua etmek veya niyet etmek aynı şeydir.

*Evdeki halılar açık renk olmamalı. Çok canlı renkler olmamalı. Toprak tonları kahve ve yeşil tonla olabilir. 

*Ev aydınlatmaları yukarıdan olmalı. İnsan yaradılışı gereği yukarıdan ışık almaya alıştığı için ışık yukarıdan gelmelidir. Köşe lambaları olabilir ama bunlar küçük ışıklar olmalıdır. Asıl büyük aydınlatıcı yukarıda olmalı. 

*Su burçları su şelaleleri kullanabilir. Akvaryum kullanabilir.

*Metal burçları metal objeler kullanmalıdır. Metal dolap kapakları, metal ve çelik takılar kullanabilir.

*Evleri bol bol havalandırıyoruz. 

*Evimizde yada ofisimizde burcumuza ait bir heykel bulunduruyoruz. Ofislerde gücü temsil eden hamle yapan bir jaguar yada şaha kalkmış bir at heykeli kullanmak gerekir.Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...