12 Ocak 2015 Pazartesi

Bebek ve Çocuklarda Kum Dökme ve Böbrek Taşı Hakkında Merak Edilenler...

Zeynep Lâl 3 aylıkken önce kum döktüğü, ardından böbrek taşı olduğunu öğrendiğimizde çok çok üzülmüştük. Fakat doktorumuz Neşe Karaaslan Bıyıklı sayesinde süreci çok kolay atlattık. Tedavimiz hala devam ediyor.

Bu konuyu bir kaç post halinde bloga yazdığımdan beri Tık tık  Bebeklerde ve çocuklarda kum dökme ve böbrek taşı hakkında bana ulaşanların sayısı çok fazla oldu-oluyor..

Gerek yorumla, gerek özelden bana danışıp sorular soran annelere hikayemizi ve devam eden tedavi sürecimizi aktarıyorum.  Bende konuyu 2 yıldır araştırıyorum ama, işin uzmanı olmadığımı yeteri kadar bilgim olmadığını her seferinde iletiyorum. Sonra sorulan soruları toparlayıp işin uzmanına sormaya karar verdim. Neşe hanımla bir röportaj yaptık.

Her hastanın ve hastalığın kişiden kişiye seyri farklıdır. Hekim gözetimin de olmalıdır. Ama kısaca Çocuklarda ve bebeklerde kum dökme ve böbrek taşı hakkında merak edilenler?


Böbrek taşı ve kum dökme nedir? 

İdrar testlerinde yoğun kristal ya da mineral atılımı olmasına kum dökme, Yoğun, kıvrandırıcı karın ya da yan ağrısı, idrarda kanama ile seyrederek idrarda küçük taş parçacıklarının düşürülmesine böbrek taşı düşürme denmektedir.


Kimlerde görülür? Riskli grup kimlerdir?

Prematüre doğan, küvöz bakımı, oksijen tedavisi, yoğun ilaç tedavisi  (antibiyotik, havale ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, aşırı vitamin vb) kullanması gereken bebekler
Ailesinde böbrek ve/veya idrar yollarında taş hastalığı olanlar
İdrar yollarında yapısal bir bozukluğu olanlar
Az su tüketilmesi
Fazla tuz tüketimi
Hayvansal gıdalardan zengin beslenme
Hazır gıda tüketiminin fazla olması
Hareketsiz yaşam tarzı

 Bebeklerde kum dökme ve böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Aile yada doktoru bunu ne aşamada fark eder? İdrarda kanama, karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma, ağrılı idrar yapma, bezinde kum bulma gibi yakınmalarla başvurabilir. Bazen rutin değerlendirme sırasında idrar testinde kan hücreleri, iltihap hücreleri, kristallerin yoğun görülmesi ile araştırma yapılırken de rastlanabilir.

Tespit etmek için ne tür testler yapılır? 

Taşın saptanması ultrasonografi ile yapılabilir. Ultrasonografi ile tanı konulamayan olgularda, bilgisayarlı tomografiden de faydalanılabilir.

Genetik faktörler etkili midir? 

 Evet, genetik yatkınlık etkili olmaktadır.Oluşumu önleyecek tedbirler var mıdır? 

Su tüketiminin arttırılması, hazır gıdalardan, aşırı tuz tüketiminden kaçınılması , hareketli yaşam tarzının desteklenmesi ile taş oluşumunun önlenmesine ya da var olan taşın büyümesinin engellenmesine yardımcı olmak mümkün olabilir. Bunun yanı sıra kum döken çocuklarda, vücutta taş oluşumunu önleyen mineral desteğinin ilaç yolu ile verilmesi ile taşın büyümesinin durdurulmasına ya da yeni taş oluşumunu önlemeye çalışmak mümkündür.

Hastalığı tetikleyen yiyecek ve gıdalar var mıdır? 

Cips, kraker, çerez gibi hazır gıdalar, çikolata, çay, kahve gibi çocuk beslenmesinde yer almaması gereken yiyecek ve içeceklerin taş oluşumuna zemin hazırladığı bilinmektedir.

Böbrek taşı veya kum döken bebek ve çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmesi gerekir? 

Su tüketiminin arttırılması (1-1,5 litre /gün, hayvansal besin tüketiminin azaltılması, sebze, meyve ağırlıklı beslenme önemlidir.Çocuklarda böbrek taşı ve kumu ne sıklıkta görülür? 

Yaşam tarzı değişiklikleri (su tüketiminin az, hazır gıda tüketiminin fazla olması, hareketsiz yaşam tarzı) ve günümüzde daha güçlü cihazlarla daha ayrıntılı inceleme yapma olanağının ortaya çıkması çocuk ve erişkinlerde üriner sistem taş hastalığına daha sık rastlanmasının nedenlerini oluşturmaktadır. Erişkinde görülme olasılığı % 15-17 lerde, çocuklarda ise erişkinin %10 u sıklığında görüldüğü tahmin edilmektedir.

 Tedavi yöntemleri ve süreci nasıldır?  

 Bu çocuklarda mutlaka nefrolojik değerlendirme yapılmalı, altta yatan metabolik bozukluk araştırılmalıdır. Tam idrar testi ve idrar kültürü testinin yanı sıra, bebeklerde ve küçük çocuklarda idrar örneği inceleme için yeterli iken, büyük çocuklarda 24 saatlik idrar toplanması ile idrar elektrolitlerinin incelenmesi uygun olur. Bunun yanı sıra kan testleri ile böbrek fonksiyonları, serum elektrolitleri değerlendirilmelidir. Taş düşüren çocuklarda ise mutlaka taş analizi yapılmalıdır. Bu değerlendirme sonuçlarına göre çocuğun diyeti ve sıvı alımı düzenlenir. Gerekli görülür ise taş oluşumunu önleyici ilaç tedavisi başlanır. Taş eğer idrar yollarında tıkanıklık yapıyor ve böbrekte genişlemeye yol açıyor ise, böbreği korumak için taş kırma (ESWL) ya da cerrahi girişim gerekli olabilir.

Tedavi edilmezse ne tür sorunlara yol açar?

Çocuklarda görülen üriner sistem taş hastalığının, her iki böbreği etkileme, tekrarlama, enfeksiyona yol açarak böbreklerde zedelenmeye yol açma gibi sorunlar açısından riskler taşımaktadır.

Tedavi sonrası tekrar oluşma ihtimali var mıdır?  

Eğer altta yatan bir metabolik bozukluk ya da metabolik hastalık söz konusu ile bu durum tekrarlayabilir. Bu nedenle belli aralıklar ile izlem çok önemlidir.

Böbrek taşı kırma ameliyatları bebek için zararlı mıdır? 

Böbrek taşı kırılmasına yönelik tedavi, ESWL denilen yüksek frekanslı ses dalgalarının küçük bir alana odaklanması ile uygulanan bir işlemdir. Taşa odaklanan şok dalgaları yüzeyde erozyon, taşın içinde taşa ait yapısal elemanları birbirinden ayıran gerilim dalgası oluştururlar ve böylece taş parçalanır. Bazı gelişmiş taş kırma cihazları ile deneyimli merkezlerde, çocuk - bebek hastalarda bile güvenle kullanılabilmektedir. Günümüzde bu yöntemin kullanılması ile taş nedeniyle yapılan ameliyatlar % 90 - 95 azalmıştır. Böbrek ve çevresinde hafif kanama, böbrek dokusunda zedelenme ve kırılan taş parçalarının idrar yolunda tıkanıklık yapması gibi istenmeyen etkiler, cihazın özelliklerine ve uygulama merkezinin deneyimine göre % 0,6 – 2 sıklıkta söz konusu olabilir. Bu durumların büyük taş varlığında, sık ve uzun süreli tedavilerde gelişme olasılığı daha fazladır.

Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Çocuk Nefrolojisi Uzmanı


41 yorum:

Duru Ecrinin Annesi dedi ki...

Çok güzel anlatmışsınız, zira aynı yollardan geçtim. duru 2 defa taş düşürdü 2 yıl ara ile ama biz Taşı bulup patolojiye gönderemedik :( her defasında yapılan tahliller sonrasında kalsiyum fazlalığı sonuçlarına göre kalsiyum diyeti uyguladık.Sonuç geçen sene sonunda tüm verilerin olumlu olduğunu duyduk sonunda. darısı bu haberleri bekleyen herkesin başına :)

Seyhan dedi ki...

Çok geçmiş olsn kuzuya düşürme aşamasında çok sancılı oldumu acaba? Darısı bizim başımıza ve herkesin tabi :)

Sevgilr

Duru Ecrinin Annesi dedi ki...

evet 3 gün kadar sürdü ağrıları. duru bezi bırakmıştı bu ağrıların sebebini tuvalet sanıp tekrar beze döndük.kim tuvalete gitse yapışıp gitme acıyo diye ağlıyordu. ama biz ilaçsız düşürdük bu yüzden böyle şiddetli idi. sonrası çok güzeldi. aylarca duran gelişimi hızla toparladı boyu uzadı kilo aldı.ozaman 20 aylıktı.

Seyhan dedi ki...

Kıyamam kuzuma ağrı çektiklerini görmek çok fena :( geçmiş gitmiş olsun. Darısı başımıza Sevgiler

Unknown dedi ki...

Allah yardimcimiz olsun ne bu dogmadan bebekler de tas kum

Ayse dedi ki...

Allah yardimcimiz olsun ne bu dogmadan bebekler de tas kum

Seyhan dedi ki...

Çok teşekkürler Ayşe dermansız dert olmasın çok fena

Adsız dedi ki...

2 günlük bebeğimiz var ilk önce enfeksiyon vardı sonrasında kum var dedi doktor 2 günlük bebekte olabilirdi hala kuvezde

esraeslembetul dedi ki...

Eslem betül daha iki aylik ve çok ağlıyordu doktora gittiğimizde sol bobrekte kum olduğunu öğrendik kızımızın çok sancısı oluyor nefroloji uzmanına başvurduk ama test sonuçlarını bekliyoruz ne olur bize bir yardım edin kızımın anlamasına dayanamıyorum.

Seyhan dedi ki...

Çok geçmiş olsun hekim gözetiminde takibiniz yapılıyor anladığım kadarı ile. Doktorunuzun tavsiyelerini dinlryin. Bol su içmesi gerekli onun için bol bol emzirmenizi öneririm. Çok çok geçmiş olsun

esraeslembetul dedi ki...

Seyhan hanım daha test ler yapılıyor sonuç bekliyoruz kızımızın çok ağrısı var çok canı yanıyor iki aylik daha su iciremiyoruz bol bol emziriyorum.ama iki gün oldu agrilari gelince çok canı yanıyor.başka tavsiyeleriniz var mi .?

Seyhan dedi ki...

Kum dökme sürekli ağrı yapan bir durum değil ama, çok fazla stres yapmayın bebeğede yansır. Çok küçük henüz, acıkır ağlar, uykusu gelir ağlar, gazı olur ağlar, sizi ister ağlar, canı ister ağlar. Hepsini sancısı var diye düşünmeyin lütfen. Bebekler çok güclü atlatacaktır. Siz biraz daha rahat olmaya çalışın. Kontrolleri ihmal etmeyin. Bol bol emzirin. Herşey yoluna girecektir eminim

esraeslembetul dedi ki...

Seyhan hanım sık sık olmuyor zaten bir anda uykudan uyanıp feryat figan ağlıyor kucagimda resmen bayılıyor aglamaktan fitil atınca az da olsa rahatlıyor.peki bir sorum olacak biliyorum rahatsız da ettim ama kaç günde döker bu kumu bilginiz var mi birde ne gibi tedavi uygulanabilirki iki aylik bebeğe.teşekkür ederim cevapladınız için.

Seyhan dedi ki...

Bizimkihemen dökülmedi açıkçası belli bir süresi yok bildiğim kadarı ile. Doktorunuz daha iyi bilgi verir. İnanın yanlış yönlendirmeyeyim. Çok çok geçmiş olsun. Fitili doktorunuz mu tavsiye etti. Bizimki öyle birşey söylememişti. İsterseniz bizim doktorumuzla görüşün istanbulda yaşıyorsanız tabi

ferit gerger dedi ki...

Benim kiİmda 4,5aylik ama dogdugundan bu yana sürekli ağlıyordu artık nöbet şeklinde olunca bizim.suphemizle tahliller yapıldı ve bobrekte kum olduğunu öğrendik gerçekten çok canı yanıyor

ferit gerger dedi ki...

Benim kiİmda 4,5aylik ama dogdugundan bu yana sürekli ağlıyordu artık nöbet şeklinde olunca bizim.suphemizle tahliller yapıldı ve bobrekte kum olduğunu öğrendik gerçekten çok canı yanıyor

Seyhan dedi ki...

Çok geçmiş olsun Ferit bey, umarım kısa sürede atlatır. Bol bol emmesi yani sıvı alması faydalı olur. nacizane tavsiyem

Nilgün Turay dedi ki...

Benim kizim 1 yasinda.. trakeostomi actilar. Ventilator ve oksijene bagli metabolik kas hastali teshisi konuldu. Ve bobreginde 9 ml buyuklugunde tas var. Hareket ettirmeye calisiyorum ama kasilmasi yuzunden zor oluyor..bol bol su ve mama veriyorum nazogastrik sonsa ile besleniyor. kizim ve benim icin Cok zor bir donem icerisindeyiz

Yeliz Yıldırım dedi ki...

Benim de bebeğim 4aylık ve ilk doğduğu gün belli olmuştu ve şuan sancılar içindeyiz. Çarşamba günü muayenemiz olacak endişeliyim bir anne olarak. Tedavi süreçleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz.

Yeliz Yıldırım dedi ki...

Benim de bebeğim 4aylık ve ilk doğduğu gün belli olmuştu ve şuan sancılar içindeyiz. Çarşamba günü muayenemiz olacak endişeliyim bir anne olarak. Tedavi süreçleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz.

Ayse Kaplan dedi ki...

Merhaba Seyhan hanım benim oğlum 14 aylık karnı ağrıyor ve idrar yapamıyor doktorumuz kristal döktüğünü söyledi neden olur ve tedavisini sorraxaktım yarım litre su içiyor yürüyor ve her akşam yürüyüş

Huseyin Bozkurt dedi ki...

Merhaba Seyhan Hanim benim 3 aylik bebebgim var uc gundur idrarini yapamiyor ve kan geliyor aile doktoruna goturdum tas vardir cocuk doktoru goturun dedi ilk muayanede ilac tedavisi mi uygulaniyor cevaplayabilirmisiniz

Adsız dedi ki...

Merhaba seyhan hanim benim bebegimde 6 aylik bir kac gundur gece atesi var ve bizde dis sancisi saniyoruz 2 gundur idrar kisminda bez pemde tam olarak kan gibi degil sizce kum mudur acile goturmelimiyim pazartesiyi beklemekte fayda varmi

Özlem Ozlem dedi ki...

Benim 2 yaşında kızım var. 8 aylıkken röntgen sonuçlarında 2 mm lik kristaller görüldü böbreklerinde. Nefroloji doktoruna götürdüm. Test sonucunda idrarda fazla mineral atılımi çıktı. 3 aya bir kontrole gittik. 3.idrar testinde de aynı sonuç çıkarsa yurt dışından ilaç getirteceğini söyledi. Tedavide ilaç kullanan var mi

Adsız dedi ki...

Nilgün hanım çok çok geçmiş olsun. Kuzınız için acil şifalar diliyorum. En kısa sürede sağlığına kavuşur inşallah

Sevgiler Seyhan

Adsız dedi ki...

Ayşe hanım , yeliz hanım çok çok geçmiş olsun. Tedavi sürecinde yaşları çok küçük olduğundan ve taşların boyutlarının ufak olmasından dolayı. İlaç kullanılmıyor. Sadece sıvı tüketimi arttırılıyor. Yiyeceklerine dikkat ediliyor. Bizim tedavimz bu şekildeydi.
Sevgiler Seyhan

Adsız dedi ki...

Hüseyin bey merhaba. İlaç tedavisi küçük bebek ve çocuklarda uygulanmıyor. Yazıda da belirttim zaten. Çocuk doktorundan ziyade, çıcuk nefroloğu görse daha sağlıklı olur. Çocuk doktorları bu konuda yeterli olamıyor. Branş doktoru daha çok yardımcı olur.

Çok geçmiş olsun.

Seyhan

Adsız dedi ki...

Merhaba özlem hanım çok geçmiş olsun. 2 mm taş için ilaç kullanımı gerekli mi bilemedim. Zira çok küçükler ve ilaçlar böbreklerini çok zorluyor. Bizimkiler daha büyük ( 5 mm) bir tanesi kendiliğinden düştü. Bir başka doktorun daha fikrini almanızı tavsiye ederim

Sevgiler
Seyhan

melic dedi ki...

merhaba 7aylık besin alerjisi olan bebeğim var ve gece,gündüz uykusuzlukları başlamıştı idrarda aşırı koku vardı doktorumuz tahlilde kum döktüğünü eğer kumu su içerek dökmez ise taşa dönüşeceğini söyledi ne sebeb oldu bilmiyorum ama zaten alerji ile savaşırken çok zayıf ve gelişimi geriden gelirken birde bu kum çıktı piskolojim bozuldu su tüketimi acaba kaç cc olması gerekli gün içerinse 50cc zor güç kaşıkla sulukla bardakla kırk yol deneyerek içirmeye çalışıyoruz içmiyor içince reflüsüde oldugu için kusma miğdeyi rahatsız ediyor acaba sıvı tüketimini başka nelerle temin edebilirz suyun içerisine tadlandırcılar katsam aynı şey olurmu

Mehmet dedi ki...

Slm hocam butun ozel hastanelere goturdum bir turlu onune gecemiyorum cok caresizim 1.5 yasinda kizim var sag bobreginde 11 milim tas vardi ameliyat oldu kapali simdi de 7 milim kristaller var napalim hocam dogdugundan beri idrarinda da enfeksiyonu oldugu icin gep antibiyotikler tuketik doktor konturolu altinda simdi ise hala devam ediyor napicam hocam

volkan safi dedi ki...

Merhaba Seyhan hanim 9 aylik kizim var 4-5 aylikken sol bobreginde kum oldugunu öğrendik doktor kendiliğindn dokulur demisti 3-4 ay gecti kontrolu vardi ultrason cekindi bu seferde iki bobregindede kum goruldu en buyugu milim oldugunu söyledi napabilirim cok endiseliyim

Duygu TÜRKKOL dedi ki...

Merhabalar,

Benimde 17 günlük bebeğim var. Böbreklerinde taş olduğu ve kum döktüğünü söyledi. bazı saatlerde özellikle aşırı ağlıyor. sürekli dizimin üstüne karnının üstüne yatmak istiyor sanrım o şekilde rahatlıyor.
idrarında da kum döktüğü saptandı. fakat doktor bize bol bol besleyin ilaç vermeyeceğim dedi. 1 ay sonra ultrasona sokarız tekrar dedi.

bir ilaç vs. kullanması gerekiyor mu bilmiyorum.

Betul Ayes dedi ki...

Slm arkadaslar Neye nasil nerden baslasam bilmiyorum 34 haftalik hamileyken bir doktora gittim sol bobreginde hafif genisleme oldugunu ama bunun buyuk ihtimallen gececegini soyledi tabi beni bir telas sardi bir korku allahim insan duymadigini duyuyor neyse haftaya hastane randevuma gittim doktor bir anormallik gormedi bu suphe icimi hep kemirdi bebegim dogdu iki aylikken turkiyeye goturdum bide dogduktan sonra kendi vatanimda baktirim dedim rapaorunda aynen soyle yaziyor Böbreklerin lokalizasyon, büyüklük ve parenkim kalınlıkları dogaldır, parenkim ve sinüs ekolari fizyolojiktir. Sagda kalkul veya kitlesel bir lezyon saptanmamistir . Pelvikalisiyel yapılar normal genişliktedir. Sol böbrek orta son ve alt polde en büyüklükleri 1mm asmayan kristaloidlere ait ekojen odaklar vardir... Mesena lümeninde milimetrik ekojineteler mevcuttur (sistit?) cok endiselendim acaba yavrum taşmı duusuruyor her gun agliyorum takip ediceksin dedi kizlar bu tasmi oluyor kummu Bide bu bobreklere zarar vermez dimi :(

Betul Ayes dedi ki...

Gecmis olsun bana Kristal dedi hic bir tahlilde yapmadi 3 ay sonra tekrar baktir dedi mutlaka size hic tahlil yaptilarmi hanimi herhangi bir tahlil

Eymen Ocak dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

Bebeğim 3 aylık aşırı aglamasonfan dolayı doktara gittik 2 böbtekte kum var dedi ne yapabilirim çok aglıyor yavrum dayanamıyorum

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Mina dedi ki...

5 aylık bebegim var 2 böbreğinde kum var nasil tedavi edebiliriz ne yapmaliyiz cok agliyor durmuyor

Dr. Wilson Smith dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Dr Benson dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Seyhan dedi ki...

Arkadaşlar bana sürekli sorular geliyor ama ben doktor değilim. Sadece bu hastalığı biz de yaşadık. ve bununla ilgili kişisel bilglerim var. Sizi asla yönlendiremem, tedavi tavsiye edemem. Doktorunuz en iyisini bilir. Lütfen bu tarz sorular sormayın. Çok geçmiş olsn.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...