25 Mart 2015 Çarşamba

Theraplay Oyun Terapisi..

Gün Yayıncılık, biz ebeveynler için birbirinden değerli kaynak kitaplar yayımlıyor. Bunlara bir yenisini ekledi Theraplay'in 1. kitabı çok kısa bir süre önce çıktı. 

Theraplay nedir? ne işe yarar? Nasıl yapılır dedik. Nadis Eğitim ve Danışmanlığın yolunu tuttuk. Şeyma Çavuşoğlu ve Aslı Candan Kodalak bize Theraplay'i anlattı. Daha doğrusu önce gösterdi sonra anlattı :) Buluşmadan önce kitap ve Theraplay hakkında bir sunum dinleyeceğimi düşünüyordum. Ama sunumdan çok minderlere oturup oyunlar oynadığımız, çok eğlenip güldüğümüz bir yetişkin oyun grubu gibiydi. Davetteki ''Rahat kıyafet giyin'' notundan anlamalıydım :) 

Neler mi yaptık?

Balon yakalamadan başladık. Bardak çevirmeceye geçtik. Yastık yarışı ile devam ettik. Birbirimizin sırtına resimler çizdik, yorulunca birbirimize masaj yaptık. Bazen gaza geldik coştuk, ama çok eğlenip çok güldük. 45 dakika sonunda zaman nasıl geçti anlamadık. Çok samimi bir ortamda tüm katılımcılar pozitif bir iletişim içindeydi. 

İşin oyun kısmından sunum kısmına geçtik ve işte kısaca Theraplay ... 

Theraplay Nedir? 
 • Theraplay terapist tarafından yönlendirilen çocuklar ve ebeveynleri/bakım verenleri için, kısa süreli bir oyun terapisi çeşididir. Her yaştan çocuk ve ergen ile uygulanabilir.
 • Bağlanma, öz saygı ve başkalarına güven duygularını geliştirir. 
 • Ebeveyn ve çocuk arasındaki sağlıklı etkileşimin doğal örüntülerine dayanır. 
 • Ebeveyn-çocuk ilişkisinde bulunan dört temel özellik üzerine odaklanır: Yapı, Besleme, Bağlılık ve Mücadele.
 • Çocuk ve ebeveynler arasında aktif ve empati içeren bir bağ yaratır. 
 • Çocuğun, kendisini değerli ve sevilen biri; ilişkilerini de olumlu ve tatmin edici olarak görmesi ile sonuçlanır. 
Marschak Etkileşim Metodu (MEM) Nedir?

 • MEM, çocuk ile ebeveynleri/bakım verenleri arasındaki etkileşimi gözlemlemek ve değerlendirmek için kullanılan yapılandırılmış bir tekniktir. Theraplay oyun terapisi ile birlikte veya ayrı olarak ikili etkileşim gözlemi için kullanılır.
 • Ebeveynlerin ve çocuğun birlikte yerine getirdikleri bir dizi basit görevden oluşur.
 • Ebeveynin, Yapı, Besleme, Bağlılık ve Mücadele alanlarındaki kapasitesini, çocuğun daebeveynine verdiği karşılık ve tepkileri değerlendirmede kullanılır.
 • Tedavi planlamada ve ailelerin ilişkilerini güçlendirmede onlara nasıl destekolunacağının belirlenmesinde kullanılan faydalı bir araçtır.
Theraplay oyun terapisi ve Mem hangi alanlarda kullanılır ? 
 • Sosyal becerileri geliştirme 
 • İçe kapanıklık, depresyon, korku, utangaçlık 
 • Dışa vurum, öfke, uyum problemleri 
 • Duygu kontrol ve dışa vurum becerileri geliştirme
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu 
 • Davranış Bozuklukları, Karşıt Gelme Bozukluğu
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu 
 • Otizm 
 • Gelişimsel gecikme ve gerilikler 
 • Bağlanma ile ilgili sorunlar 
 • Tepkisel Bağlanma Bozukluğu/Karmaşık Travma 
 • Üvey anne-baba ve evlat edinmiş aileler 


Grup Theraplay Nedir?
Grup Theraplay®, çocuklar ve ebeveyn-çocuk ikilisiyle uygulanan Theraplay oyun terapisi modelinin grup ortamına uyarlanmış şeklidir.
Bir Theraplay grubunda, diğer oyun gruplarından farklı olarak, sözsüz öğrenmeye dayalı bir süreç işler. Grup liderleri ve çocuklar, olumlu sosyal davranışlar hakkında konuşmak yerine, olumlu sosyal etkileşimlerde bulunurlar. Böylece çocuk olumlu davranışları yaşayarak öğrenir. Gruptan gelen olumlu mesajlar zamanla çocuğun kendine ve dünyaya dair algısının bir parçası haline gelir. Çocuklar yapı, bağlılık, besleme ve/veya mücadele ihtiyacında ise gruptaki deneyimleri sayesinde bu ihtiyaçlarını giderir, bunları içselleştirir ve bu olumlu öğrenimi etkileşimin doğal akışında diğer ilişkilerine de taşırlar.
Theraplay grubu, yetişkin liderliğinde sürdürülen, yapılandırılmış bir oyun grubudur. Bu grup, oyun dolu, iş birlikçi ve besleyici aktiviteler ile duygusal esenliği arttırır. Theraplay grubu çocuğun kendine inancını, aidiyet duygusunu, kendine ve başkalarına değer verme becerisini ve gelişmekte olan güven duygusunu besler. Theraplay grubunun dört kuralı vardır: Zarar vermek yok, birlikte hareket et, eğlen ve yetişkin yetkili kişidir. Bu dört kural grup yapısının temelini oluşturur. Liderler eğlenceli, ilgili, besleyici, kabul edici ve cesaretlendirici bir atmosfer yaratırlar. Bu da çocukların sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekler.
Bir Theraplay grubu, grup bireylerinin içsel kontrol mekanizmalarına hitap eden ve sağlıklı etkileşim yaratma isteğini destekleyen iç kurallara sahiptir. Theraplay grubu oyun dolu ve eğlenceli olduğu için çocukların ilgisini çeker. Bu aynı zamanda daha büyük yaştaki çocuklara sosyal becerileri ve iletişim becerilerini “öğretmek” için de bir yol olarak kullanılabilir. Sonuç olarak Theraplay grupları, çocukların yaşamına eğlence ve canlılık getirmenin mükemmel bir yoludur.
Theraplay grupları terapötik olmalarının yanı sıra, her türlü problemde çocukların fayda sağlayacağı gruplardır. Örneğin, günümüzde çocuklar yüksek başarı ve performans baskısı ile karşılaşmakta ve kimi zaman ailelerinden yeterince destek alamamaktadırlar. Bu durumda başardıkları ve yaptıklarından çok kendileri oldukları için şefkat ve takdir görecekleri bir Theraplay grubuna katılmak, onların hayatında olumlu etkiler yaratır.
Theraplay grupları, psikolojik danışmanlar ve diğer ruh sağlığı çalışanları tarafından okullar, okul öncesi kurumlar, ev ortamları ve aile terapisinde kullanılır. Son dönemde Grup Theraplay Modeli öğretmenler ve klinik eğitimi olmayan diğer kişilerin kullanımı için de uyarlanmıştı

Theraplay Türkiye web sayfası: http://www.theraplayturkey.org 
http://www.nadisdanismanlik.com/
Therplay kitabını edinmek için TIK

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...